Nie od dzisiaj wiadomo, jak bardzo obie płcie różnią się od siebie. To jak Mars i Wenus - damsko męska gra. Należy jednak pamiętać, że wszyscy jesteśmy ludźmi i w związku z tym nie chodzi tutaj o różnicę w głębokości doznawanych uczuć i emocji, lecz raczej o sposób ich okazywania. Jeżeli Twój partner, jak prawie wszyscy mężczyźni milczy, kiedy Ty „krzyczysz” mu prosto w twarz wszystkie emocje, nie znaczy to, że w ogóle nic nie odczuwa. Psychika mężczyzny różni się od kobiecej. Dla mężczyzn bardzo trudne jest ubieranie emocji w słowa, dlatego tak trudna wydaje Ci się rozmowa z mężczyzną o emocjach. Kiedy Ty zastanawiasz się czy przypadkiem nie jest to związek z Narcyzem, który jest nieczuły na Twoje słowa i obchodzą go tylko własne uczucia, mężczyźni wolą raczej okazywać uczucia przez działanie. Wynika to głównie z typowego dla mężczyzn wychowania (na tzw. „twardziela”). Zamiast robić to samo, co kobieta (tzn. wykrzykiwać w odpowiedzi wszystkie swoje emocje) wolą spokojnie zastanowić się, jak sprawić przyjemność kobiecie i w jaki sposób mogą okazać partnerce to, co czują, dlatego czasem myślą, że wszystko "załatwi" randka przy świecach w romantycznej restauracji. Jeżeli zatem „wyrzucasz” z siebie emocje w obecności mężczyzny w bardzo ekspresyjny sposób i krzyczysz, że przeszkadza Ci samotność, nie licz na to, że tym sposobem rozwiążesz wszystkie Wasze problemy. W tym przypadku trzeba podejść do „twardziela” w nieco bardziej delikatny sposób, z uwzględnieniem reguł, jakimi kieruje się psychika mężczyzny.
· Wybierz odpowiedni czas na poważną rozmowę. Kobiety bardzo często rozmawiają o emocjach, głównie z innymi kobietami, stąd rozpoczęcie tego typu dyskusji o dowolnej porze dnia i nocy czy nawet w dowolnym miejscu nie jest dla nich problemem. Niestety większość mężczyzn tego typu sytuację traktuje jako wyjątkową i dosyć trudną. Dlatego lepiej nie rozpoczynać rozmowy z partnerem, gdy ten wraca zmęczony po bardzo ciężkim dniu pracy lub gdy za pięć minut jest umówiony ze znajomymi na oglądanie najważniejszego meczu w tym sezonie. Najlepiej zrobić to w momencie, kiedy czujesz, że oboje jesteście zrelaksowani i otwarci. Rozpocznij rozmowę w delikatny sposób, bez wypominania od razu błędów z przeszłości. Powiedz np. że chciałabyś teraz porozmawiać o czymś, co jest dla Ciebie ważne.
· Zastanów się nad tym, co chciałabyś przekazać podczas rozmowy. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie się do takiej rozmowy. Pamiętaj, że wypominanie wszystkich krzywd naraz nie ma sensu i może łatwo wywołać jedynie burzę gniewu i złości. Nie warto również poruszać zbyt wielu drażliwych tematów naraz, ponieważ w takiej sytuacji Twój mężczyzna może się poczuć po prostu zaatakowany i tym samym Wasza dyskusja przerodzi się w pewnego rodzaju „wojnę słów”.
· Opieraj swoją wypowiedź o konkrety. Pamiętaj, że mężczyźni nie posiadają zazwyczaj zdolności „domyślania się” , co konkretnie czujesz w danej sytuacji. Dlatego też słowa „nic” lub „nieważne” wypowiedziane z żalem i założonymi rękami z pewnością nie wniosą wiele pozytywnego do rozmowy. Twój mężczyzna zapamięta i zrozumie tylko to, co wytłumaczysz mu w jasny sposób. Nie mów więc ogólnie „Zawsze robisz tak, aby sprawić mi przykrość”, lecz podaj przykłady konkretnych zachowań Twojego partnera, które są dla Ciebie raniące.
· Na koniec podkreśl dobre aspekty. Każdy mężczyzna lubi być dowartościowany. Jeżeli pod koniec rozmowy powiesz coś szczególnie pozytywnego np. „cieszę się, że jesteś osobą, z którą mogę o wszystkim porozmawiać” lub „ na Ciebie zawsze mogę liczyć”, pokażesz partnerowi, że cenisz go, a relacja z nim jest dla Ciebie bardzo ważna.
Kiedy partnerka chce rozmawiać z mężczyzną o emocjach, to dla niego często duży stres. Mężczyzna, który myśli, że wystarczy jakiś gest, randka, organizuje kolejną randkę i myśli, że już wszystko w porządku, a kobieta znowu podejmuje rozmowę. Partner nie wie co zrobił źle, dlaczego kobiety nie zadowoliła randka - według niego to przecież dowód, że ją kocha. Oto kilka wskazówek, jak się zachować i na co zwracać uwagę, aby druga strona miała poczucie bycia ważną oraz abyście się nie czuli samotni w związku.
Polecana literatura:
Papadopoulud, L. „Co mówią mężczyźni, co słyszą kobiety” Dom Wydawniczy Rebis
Wojciszke, B. „Kobiety i mężczyźni: odmienne spojrzenie na różnice”, GWP
Jowita Wójcik
Psycholog
Komentarze (3) |
|
anna; 2018-01-04 20:46:36 |
Może i tak można odwzajemniac uczucia lecz kobieta pragnie kochać i być blisko przez przytulnie Z ukochaną osobą rzeczy materialne czy prezenty są niczym z porownaniem tego co się czuje gdy się jest blisko kobiety czasem potrzebują ciepłych słów każda kobieta ma swoje potrzeby i również chce czuć się kochana przez faceta.jak oczywiście naprawdę kocha |
Eeehhh; 2017-12-29 12:48:07 |
Kobiety muszą sobie zdac sprawę z tego,zeby oceniac milosc partnera po jego czynach, po tym jak ją traktuje ale nie przytulaniem czy milymi slowkami czy prezentami tylko czy jej pomaga kiedy potrzebuje pomocy czy moze na niego liczyc. Jak jest obok to mu zalezy. A faceci muszą wiedziec,ze kobiety mają pewne potrzeby, grunt ro dobrze sie dobrac,bo nie kazdy facet lubi sie przytulac,nie wiem czy moze sie tego nauczyc |
Betsy; 2015-10-12 20:08:14 |
Dobrze napisane. Kobieta gdy chce porozmawiać nie zważa na okoliczności, jeśli chce coś powiedzieć, to mówi, nie ważne, że jest 3 w nocy ;) Dla mężczyzn to chyba nigdy nie ma odpowiedniego momentu na rozmowę o emocjach, zawsze znajdą jakąś wymówkę, byle tylko uniknąć szczerej rozmowy. Niektórzy pewnie wychodzą z założenia, że prawdziwy mężczyzna nie płacze, nie ogląda komedii romantycznych i nie rozmawia o uczuciach ;) Tyle tylko, że kobieta czasem potrzebuje zapewnień partnera, że nadal mu na niej zależy. |