Samotna kobieta - matka nie zawsze jest w stanie sama utrzymać dziecko, poza tym ono potrzebuje kontaktów z ojcem. Naukowe podejście podkreśla, że pojawiła się konieczność szukania nowych rozwiązań, bardziej dostosowanych do zmieniającej się sytuacji współczesnej rodziny. Forum dla samotnych pełne jest pytań, uwag i wymiany doświadczeń rozwiedzionych rodziców na temat opieki nad dziećmi.
Z badań Roberta Bausermana z Departamentu Zdrowia i Higieny Psychicznej w Baltimore wynika, że dzieci, które po rozwodzie rodziców spędzają porównywalną ilość czasu zarówno z matką, jak i ojcem, są w większości przypadków lepiej społecznie przystosowane, niż dzieci po rozwodzie pozbawione kontaktu z jednym z rodziców, np. gdy taty zabraknie. Poza tym ujawniają mniej problemów emocjonalnych, mają wyższe poczucie wartości i tworzą lepsze relacje w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Zatem dobrze jest, kiedy opieka nad dzieckiem jest równo dzielona między oboje rodziców, a nie obowiązuje model, że dzieckiem opiekuje się samotna matka.
Portale dla samotnych rodziców polecają test psychologiczny, wskazujący właściwość, że rozwiedzeni rodzice, którzy wspólnie sprawowali opiekę, stawali się wobec siebie mniej agresywni, gdyż życie zmuszało ich do kooperacji i współodpowiedzialności za decyzje dotyczące ich dziecka. Opieka naprzemienna jest więc pewną formą ucieczki od przykrej w skutkach zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka, walki o sprawowanie nad nim bezpośredniej, samodzielnej opieki. Jeśli jest to wola obojga rodziców, to jest to najlepsza decyzja w sytuacji, gdy nie można uniknąć rozwodu. Wtedy zarówno samotna matka, jak i ojciec mają prawo do bliskiego kontaktu z dzieckiem. Portale dla samotnych rodziców są zaś miejscem, w którym samotni rodzice mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, jak chociażby - samotny rodzic na urlopie z dzieckiem.
Wszystkie powyższe argumenty za opieką naprzemienną, oraz realia współczesnego życia, także w Polsce, sprawiają, że coraz trudniej z nią polemizować. Jednak ze względu na fakt, iż w omawianej kwestii nie ma rozwiązań doskonałych, a jedynie wybór mniejszego zła, konieczna jest jej dokładniejsza analiza.
Przeciwko takim rozwiązaniom przemawia fakt, że brak stałego, ukochanego miejsca zmusza dziecko do ciągłego adoptowania się. Taka niepewność może doprowadzić do poczucia braku stabilizacji, która jest z kolei związana z potrzebą bezpieczeństwa – jedną z najbardziej prestiżowych wartości w rozwoju osobowości.
Każdemu człowiekowi, także dziecku, konieczny jest ten „własny kawałek podłogi”, a dom rodzinny to nie hotel, gdzie siedzi się „na walizkach” u mamy, bo właśnie jutro wyjeżdża się do taty. Konieczne jest więc wypracowanie możliwie korzystnego dla wszystkich zainteresowanych regulaminu, który czyniłby życie bliskich sobie osób dotkniętych rozwodem oraz wychowanie dziecka, bardziej znośnym - tak, aby opieka nad dzieckiem nie była dodatkowym powodem do konfliktów. Portale dla samotnych rodziców sugerują, że jednym z takich rozwiązań jest coraz bardziej popularna forma ugody. Jest to pisemna umowa między eks-małżonkami, regulująca najważniejsze problemy tak ważnego zagadnienia, jakim jest wychowanie dziecka, należy do nich opieka naprzemienna. Musi być oparta na dobrej woli obydwu stron, która z kolei jest najlepszym sprawdzianem uczuć do własnego dziecka. Dobrowolnie przyjęte obowiązki z reguły są bardziej trwałe i skuteczne niż arbitralny wyrok sądu.
Rzadko się zdarza, by sami rodzice byli w stanie przewidzieć wszystkie potencjalnie konfliktogenne sytuacje, które mogą być źródłem problemów. Dlatego taka forma porozumienia jest jak najbardziej zasadna. Ugoda taka powinna uwzględniać następujące kwestie:
Rozwodzący się rodzice muszą być świadomi następujących konsekwencji swoich decyzji:
Poza tym należy pamiętać, że:
Życie składa się jednak z wielu ważnych i mniej ważnych aspektów, które decydują o jego jakości. Nie sposób je ująć w ramy dokumentu. Pierwszym i najważniejszym punktem ugody winna być zatem miłość do dziecka, zdolna pokonać wszystkie przeszkody.
Opracował:
Sławomir Lasek
Artykuł został grzecznościowo przedrukowany ze strony www.wstroneojca.pl
Gdzie dziecko powinno zamieszkać po rozwodzie rodziców?
Małe dzieci potrzebują bezpiecznego środowiska.
Wszystkie spory powinni rodzice załatwiac bez udziału dziecka.
A jak powinna wygladac opieka naprzemienna?
Dziecko 0-1 roku -zamieszkuje z jednym rodzicem w bezpiecznym srodowisku, ociec czy matka odwiedza dziecko w miejscu jego zamieszkania/ ewentualnie idą na spacer.( dodam że wychodza z zalożenia że dziecko jest przy matce pierwszy okres życia)
Dziecko1-2 latek- głównie zamieszkuje u jednego rodzica, odwiedza ojca czy matke co drógi wykend od piątku do niedzieli
Dziecko 2-2½ latek -głównie zamieszkuje u jednego rodzica przebywa u ojca czy matki od czwartku do niedzieli co drógi tydzien.
Dziecko 2½ -3 latek-głównie zamieszkuje u jednego rodzica od srody -niedzieli co drógi tydzien.
Dziecko od 3 roku , może zamieszkac naprzemiennie, tydzien u matki tydzien u ojca. Bardzo ważne aby rodzice byli zgodni czy dla dziecka taka opieka bedzie najleprzym rozwiazaniem.
Ale możecie sobie wierzyć, że każdy facet który spłodził dziecko = ojciec.