Związek z osobą niepełnosprawną | Niepełnosprawni mają prawo do miłości

Temat miłości osób niepełnosprawnych jest niezwykle delikatny i wzbudza wiele kontrowersji. By się o tym przekonać, wystarczy przeczytać komentarze pod artykułami - "Związek z osobą niepełnosprawną". Bez wątpienia jednak pewny jest fakt, że osoby niepełnosprawne często same odbierają sobie prawo do miłości. Ale właściwie... dlaczego? Trzy lata temu w Gdyni odbyła się konferencja przeznaczona tematom uczuć, emocji i relacji miłosnych osób niepełnosprawnych. Jeden z członków konferencji podsumował ją słowami: „Życie stoi otworem przed ludźmi, którzy pragną kochać i być kochani. Trzeba tylko chcieć. I szukać. Na przekór stereotypom, własnym wątpliwościom i lękom.” I o tym właśnie warto zawsze pamiętać – niezależnie od stanu naszego zdrowia.

Związek z niepełnosprawnym - stereotypy

Na temat niepełnosprawności fizycznej istnieje ogrom stereotypów. Na podstawie wielu badań udowodniono na przykład, że wiele osób zupełnie ignoruje seksualność niepełnosprawnych. Często robią to nieświadomie – po prostu nie myślą o ludziach z niepełnosprawnością jako o tych, którzy potrzebują doznań seksualnych. Oczywiście w pewnej części przekłada się to również na dostrzeganie pragnienia miłości. Nie przeszkadza nam i nie dziwi nas, że osoba niepełnosprawna, na przykład kobieta jeżdżąca na wózku, nie ma partnera, wszakże wielu ludzi uważa, że związek a ciężka choroba nie idą w parze.

Oczywiście zarówno ten, jak i podobne poglądy są zupełnie nieprawdziwe. Osoby niepełnosprawne dokładnie tak samo jak my, mają prawo poczuć zapach miłości, mają też równie silne pragnienia seksualne. Zdarza się, że jednak jest coś, co znacznie różni niektóre takie osoby od pozostałych szukających partnera. To ich niższe poczucie własnej wartości, przekonanie o „niezasługiwaniu” na miłość, strach przed miłością, związany z większym prawdopodobieństwem odrzucenia. Dojmujące i bolesne przekonanie, że związek z niepełnosprawnym partnerem nie jest szczytem marzeń.

Przykładem może być historia Alicji z Torunia, która od kilku lat ma silny niedowład prawej ręki. „Czy czułam, że w mniejszym stopniu zasługuję na miłość? Zdecydowanie tak, ale chyba nie wynika to tylko i wyłącznie z racji mojej niepełnosprawności, ale z tego, jak odbierają ją ludzie. Zanim poznałam Marcina, umawiałam się na randki internetowe, ale szybko przekonałam się, że gdy „wychodziła na jaw” moja niepełnosprawność, mężczyźni natychmiast rezygnowali ze spotkań. Wcześniej sądziłam, że największe znaczenie ma to, jaka jestem. Że zabawna, mądra, inteligentna i ładna. Znam swoje zalety i sądziłam, że to wystarczy. Okazało się, że moja niepełnosprawność wszystkie je zdominowała. Potem już nie „oszukiwałam”, swój profil w portalu matrymonialnym wypełniłam zgodnie z prawdą - napisałam, że cierpię na niedowład. Nie spodziewałam się zainteresowania, zrobiłam to na wyraźne nalegania koleżanki, byłam zniechęcona. Aż poznałam Marcina. Marcin jest również niepełnosprawny, chodzi o kulach. Ale tworzymy cudowny związek."

Niepełnosprawny szuka partnera

Przypadek Alicji i Marcina nie jest fikcją i dowodzi, jak wielkie zniechęcenie może powstać, gdy singiel z kompeksami szuka miłości. Nie ma w tym nic zaskakującego – po regularnych porażkach naturalny jest spadek poczucia własnej wartości i motywacji do szukania miłości. Narasta w nich przekonanie, że niewidomy partner, na wózku, niesprawny w inny sposób, stanowi swoiste utrudnienie.

Rozpatrując związek Alicji i Marcina, można pokusić się o jeszcze jedno pytanie – czy osoby niepełnosprawne „powinny” wiązać się z niepełnosprawnymi partnerami? Na pytanie zadane w ten sposób odpowiedź jest tylko jedna – nic nie powinny. Jednak jeśli spróbujemy bardziej wnikliwie przypatrzeć się tematowi, bez kategoryzowania i dobierania w pary tylko pod tym kątem – to czasem związek dwóch niepełnosprawnych osób może być łatwiejszy. Powodem jest fakt, że osoby niepełnosprawne, które mają bardzo zaniżone poczucie własnej wartości, boją się dużego „kontrastu”, tego, że pełnosprawny partner pewnego dnia pozna kogoś bardziej „wartościowego”. I patrząc pod kątem obaw takiej osoby, związek z niepełnosprawnym może wiązać się z większym spokojem – „akceptujemy siebie, kochajmy na przekór naszym ułomnościom, a nie - on mnie kocha, ale nie wiem, dlaczego” - przecież może to także być szczęśliwy związek mimo różnic. Drugi powód, równie ważny, to poczucie wspólnoty. Podobne doświadczenia po prostu zbliżają. 

Miłość bez barier: niewidomy partner

By nie uogólniać – są związki osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi, w których nie ma tego typu dylematów. Kwitnie w nich piękna miłość bez barier, niezależna od tego, czy partner jest niewidomy. Przykładem jest budująca, ciepła historia Justyny i Andrzeja, którzy poznali się przez  portal randkowy MyDwoje.pl. Także i w tej historii widać wyraźnie chwilowe załamanie, przez zdania przebije się zrezygnowanie niewidomej Justyny:

„(...) Klikałam do „wybrańców” i nijak nie udawało się nawiązać bliższej znajomości, nawet przyjaźni. Albo nie byłam w typie, albo byłam za mądra, za niemądra i takie tam różne, „różniste” wymówki. Stopniowo uświadamiałam sobie, że niewidoma dziewczyna musi iść do odstrzału... I tak po dwóch miesiącach serce me owionął chłodny dystans uwieńczony zgorzkniałym zniechęceniem (...)”

Jednak, jak można przekonać się z kolejnych zdań oraz fotografii ze ślubnej ceremonii, warto było czekać, próbować, podjąć rozmowę – po to, by cieszyć się tym, czego pragniemy wszyscy – miłością bez barier.

 
Komentarze (23)

Związek z osobą niepełnosprawną | Niepełnosprawni mają prawo do miłości - dodaj komentarz
michał; 2022-06-03 20:54:50 
Powiem tak: mam niedowład ręki po wypadku samochodowym. Od 37 lat jestem osobą z niepełnosprawnością. Nie mam kobiety bo jeśli jakaś nawet twierdzi że mnie kocha, to ja wyczuwam podskórnie fałsz i chęć zabawy mną. Takie zabawy są całkowicie nie w moim stylu.
Zee'v; 2020-09-17 18:59:12 
Szczerze, od dawna mam gdzies pelnosprawne kobiety.
To szkoda czasu i zachodu

Zawsze jest problem, wypominanie, albo rodzicom nie pasuje, albo znajomym.

Po co.
mp3; 2020-08-21 11:32:33 
Marlena witaj w klubie padaczkowiczów
mp3; 2020-08-21 10:26:31 
przepraszam ale ciągle w każdym wpisie czy do tego tematu czy innego niepełnosprawność sprowadzacie do stanu osoby jeżdżącej na wózku czy niewidomej lub innej widocznej niepełnosprawności... Ja na przykład choruję na mocną odmianę epilepsji pourazowej z daleka nie widoczne schorzenie dla osoby nie wtajemniczonej jestem ok, piękny fajny co on jest chory wszyscy oceniają po wyglądzie...i taka prawda...będe z osobą na wózku będe cool może trak niektóre kobiety myślą a biorącego psychotropy i mającego problemy z innym zchorzeniem już nie
Alicja; 2020-05-02 15:14:24 
Od dwóch miesięcy spotykam się z mężczyzną, który w wyniku nowotworu stracił nogę. Porusza się o kulach. Próbuję go poznać i pokochać za to jaki jest. Nie chcę sugerować się brakiem nogi. Powoli przyzwyczajam się do tej sytuacji. Potrzebuję czasu, ale On tego nie rozumie. Niestety, nie mam też wsparcia w bliskich. Ciągle słyszę tylko"to Twoja decyzja".
Justyna; 2020-04-15 18:57:08 
W tym roku biorę ślub z mężczyzną mojego życia, który przez niedowład nogi porusza się o kulach. Jesteśmy szczęśliwi, jednak mało kto nam kibicuje i wiele osób z naszego otoczenia nie szczędzi mi przykrych komentarzy - że marnuję sobie życie, że mam się dobrze zastanowić, bo nie mam z nim żadnej przyszłości. Opowiadając o naszych wspólnych planach zwykle słyszę, że to się z nim nie uda i bardzo wątpią w spełnienie naszych marzeń.
Jeśli kiedyś spotkacie kogoś w mojej sytuacji, bardzo proszę - nie komentujcie w ten sposób. Niepełnosprawność nie przekreśli marzeń, a takie komentarze sprawiają tylko ból i utrudniają cieszenie się z życia.
Ona ; 2020-01-19 16:07:07 
Jest różnie, naprawdę. Byłam w związku z mężczyzną niepełnosprawnym, chodzącym o kulach na protezie nogi. Kochałam go bardzo i kocham nadal, mówiłam mu o tym, wiedział że bardzo mi na nim zależy a mimo to zostawił mnie, urwał kontakt, przestał się odzywać, po prostu zniknął wtedy kiedy wszystko szło już na bardzo poważnie z mojej strony. Nie mogę tego zrozumieć
Marlena ; 2020-01-18 16:29:12 
Jestem osobą niepełnosprawną mam padaczkę i że względu na nią sama się dyskryminuje ponieważ mam ruchy mimowolne i nie chcę być dla drugiej osoby ciężarem.
Paweł; 2019-12-10 19:28:33 
Ja poróbowałem poznać niepełnosprawną dziewczynę i stwierdziłem ze srodowisko jest dosc zamknięte,specyficzne,ale trudno się dziwić spedzajac wiekszosć zycia w domu.. Zabierałem na wycieczki, spływy ponotonowe nawet niewidome osoby, nie widzę wiekszych problemów by stworzyć związek z taka kobietą.Problem jest taki ze osob niepelnosprawnych nie ma jak poznać...jest to utrudnione.
Jaskier; 2019-11-22 23:36:52 
Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia. Nie jeżdżę na wózku ani nie mam downa choć mam dziwny wyraz twarzy czuję że wszyscy patrzą na mnie inaczej. Nie pociągam dziewczyn, raczej wyglądają tak jakby sama myśl o tym żeby być ze mną obrzydza je. Patrzą na mnie tylko jak na kolegę. Śmierć? Nie wiem czy nie byłaby lepsza niż te spojrzenia, poniżenia w podstawówce, wyobcowanie. Mam tego serdecznie dość. Po co mam żyć tylko po to żeby w najlepszym wypadku osiągnąć stanowisko i pieniądze a nie mieć przy sobie żony a przynajmniej dziewczyny. Wczym ja jestem gorszy od tych "pełnosprawnych"? W żaden sposób nie ustępuję im sylwetką, siłą i wysportowaniem a wręcz przeciwnie jestem lepszy od nich. Mam powyżej dziury w nosie takie życie. Dlaczego niepełnosprawność wyklucza mnie z miłości???!!!!!!!!!!!

1-10 | 11-20 | 21-23 |

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij