Alkohol przyczyną rozwodów | Alkohol jest jednym z największych zagrożeń dla związku

Alkohol przyczyną rozwodów - nadużywanie i uzależnienie od alkoholu stanowi zazwyczaj duże zagrożenie dla jakości małżeństwa i związku. Fakt nadużywania alkoholu przez partnera odciska swoje piętno na niemal wszystkich sferach życia małżeńskiego, często doprowadzając do rozpadu małżeństwa bądź stanu, w którym związek ten istnieje tylko na papierze. Decyzja o tym, czy walczyć  o związek z alkoholikiem, czy wystąpić o rozwód, jest bardzo trudna. Łatwo bowiem o poczucie winy – wchodząc w związek małżeński ślubowałeś/aś, że będziesz w nim do końca życia. Życie jednak przysporzyło Ci wiele cierpienia. Gdzie zatem znajduje się granica, która wskaże do jakiego momentu można walczyć o małżeństwo, a kiedy walka ta nie ma sensu i najlepszym wyjściem będzie rozwód. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl przygotowało wskazówki, które pomogą Ci w podjęciu słusznej decyzji.

Alkoholizm partnera przyczyną rozpadu małżeństwa

Problem alkoholizmu partnera dotyczy najczęściej mężczyzn, choć rośnie liczba kobiet nadużywających alkoholu. Coraz częściej spotykany jest nie tylko alkoholizm mężczyzn, ale niestety również alkoholizm kobiet. Członków rodziny alkoholika nazywamy osobami współuzależnionymi, ponieważ alkohol i jego nadużywanie w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie całej rodziny – na nawyki, postawy, zachowania, uczucia i schematy myślenia. W sytuacji szczególnej jest partner osoby uzależnionej. Alkoholizm partnera niszczy bowiem związek, w który włożyło się tak wiele uczuć i energii. Doprowadza do rozpadu małżeństwa. Współuzależnionym małżonkiem targają bardzo intensywne sprzeczne emocje – z jednej strony jest to złość, gniew, smutek i gorycz, z drugiej zaś troska, zmartwienie i poczucie winy. Dotyczy to zarówno alkoholizmu mężczyzn, jak i alkoholizmu kobiet. Z jednej strony jest się wściekłym na partnera i rodzi się chęć opuszczenia go, z drugiej strony natomiast odzywa się sumienie, które każe myśleć o małżonku jako o osobie chorej i potrzebującej pomocy. Wszystkie te odczucia są normalnymi reakcjami i smutną rzeczywistością osób, które borykają się z problemem alkoholizmu partnera. Trudno jest żyć z taką osobą, gdyż czasem nie wiadomo jak zrozumieć partnera?

Problem alkoholizmu rozstraja więź uczuciową między partnerami. Na porządku dziennym jest kłamstwo („nie piłem”,” wypiłem 2 piwa”, mimo, iż ledwo utrzymuje się na nogach), łamanie obietnic („już więcej nie będę pić”) i manipulacja („piję, bo mam problemy”, „piję, bo Ty jesteś taki, a nie inny”). Powoduje to braki w zaufaniu, niewiarę w osobę pijącą, ale przede wszystkim obniża poczucie bezpieczeństwa, związane z lękiem przed kolejnymi pijackimi epizodami i ogólnymi obawami o przyszłość małżeństwa. Często bowiem ciężar odpowiedzialności za małżeństwo, dom i rodzinę spada na małżonka, który wskutek nałogu partnera, z wieloma trudnościami i wyzwaniami, musi radzić sobie sam.

Skutki alkoholizmu w rodzinie

Atmosfera w domu, w którym istnieje problem alkoholizmu bywa nie do zniesienia. Często występują kłótnie, awantury, niestety niejednokrotnie również przemoc fizyczna i psychiczna. Cierpienie dotyczy również dzieci, jeśli małżeństwo je posiada. Zmuszone są one żyć i wracać do domów, w których nigdy nie wiadomo, co zastaną – niekiedy spokój, czasem awanturę. Nie pozwala to na zbudowanie zaufania i burzy poczucie bezpieczeństwa. W tej atmosferze dziecko musi się uczyć i rozwijać, co nie przychodzi łatwo. Często również dzieci czują się zobowiązane do troski o dom i rodzica, który nie pije, co powoduje, że mogą brać na swoje barki zbyt wiele obowiązków, nieadekwatnych przecież do wieku. Dodatkowo dzieci z rodzin alkoholowych otrzymują niewłaściwe wzorce do naśladowania i mają większe trudności w swoim przyszłym życiu rodzinnym.

Małżonkowie osób nadużywających alkoholu mają też wiele problemów w sferze funkcjonowania społecznego. Najbardziej doskwiera im wstyd, że posiadają takiego partnera, dlatego też ukrywają jego problem w 4 ścianach swojego mieszkania. Podobnie postępują dzieci. Rodzina czuje się zmuszona ograniczać swoje kontakty towarzyskie. W odwrotną stronę, niekiedy znajomi świadomie ograniczają swoje relacje z małżeństwami z problemem alkoholowym, nie zapraszając ich na imprezy i przyjęcia w obawie, iż będą musieli znosić możliwe niewłaściwe zachowanie alkoholika. W efekcie małżonek alkoholika może odczuwać samotność w związku.

Często alkohol doprowadza małżeństwo do finansowych tarapatów. Nadużywanie alkoholu kosztuje, co nadwyręża budżet domowy, zdarzają się kłótnie o pieniądze.  W skrajnych przypadkach osoby uzależnione wyprzedają własny majątek, aby kupić sobie alkohol. Wyżej opisane problemy skutecznie rujnują życie we dwoje. Wiele osób żyje w związkach z alkoholikiem i przyjmuje na siebie wszystkie cierpienia z tym związane. Niejednokrotnie osoby te żyją z nadzieją, że nastąpią zmiany i nadejdą dni, kiedy alkohol nie będzie niszczył ich wspólnego życia. Za wszelką cenę próbują ratować swoje małżeństwo. Czasem jednak nie mają dość sił i zastanawiają się nad podjęciem decyzji: separacja czy rozwód?

Kiedy warto walczyć o związek z alkoholikiem?

  • Mimo problemu alkoholowego istnieje głęboka więź uczuciowa między małżonkami – mimo epizodów związanych z alkoholem, małżonkowie nadal często ze sobą rozmawiają, troszczą się o siebie, prowadzą życie seksualne, zastanawiają się, co zrobić aby małżeństwo miało szansę. Towarzyszy temu uczucie wzajemnej miłości i oddania. Mimo problemów, istnieje bliskość i intymność. To właśnie one stanowić mogą motor zmian rozwojowych i motywacji do walki z nałogiem.
  • Osoba uzależniona ma wysoką motywację do zerwania z nałogiem – w tej kwestii ważne jest, czy motywacja ta ma charakter zewnętrzny (osoba chce przestać pić, bo obawia się rozwodu), czy wewnętrzny (wynikający z własnej, świadomej i nieprzymuszonej woli i chęci zmiany swojego życia). Tylko motywacja wewnętrzna może być TRWAŁYM źródłem zmian. Ważne jest również, aby motywacja do zmiany nawyków alkoholowych była realna, poparta konkretami. Pomysł na zmiany nie może zostać w sferze obietnic. Ważne jest przedsięwzięcie widocznych, realnych działań np. podjęta próba leczenia.
  • Małżonek nadużywający alkoholu otwarcie przyznaje się, że ma problem alkoholowy i ma poczucie winy wynikające ze świadomości niszczenia małżeństwa i samego siebie.
  • Osoba uzależniona względnie dobrze funkcjonuje w różnych sferach życia – np. pracuje, dba o dom, dzieci
  • Osoba pijąca zorientowana jest na najważniejsze wartości w związku, które dodatkowo motywują do walki z uzależnieniem
  • Nie dochodzi do brutalnych aktów przemocy

Kiedy lepszym rozwiązaniem jest rozwód z alkoholikiem?

  • Rozpadła się więź uczuciowa między małżonkami – nie ma psychicznej ani fizycznej bliskości między małżonkami
  • Brak poprawy. Problemy z alkoholem występują od dłuższego czasu i nic się nie zmienia na lepsze – nie działają tzw. „prośby i groźby”, nic i nikt nie jest w stanie wpłynąć na zmianę zachowania alkoholika
  • Brak motywacji. Motywacja do zerwania z nałogiem nie istnieje bądź ma tylko zewnętrzny charakter – np. grożenie rozwodem odnosi skutek obietnicami i trzydniowym powstrzymaniem się od picia, po czym ponownie osoba uzależniona pije
  • Dochodzi do aktów psychicznej i fizycznej przemocy
  • Wszyscy członkowie rodziny ewidentnie cierpią przez alkoholika
  • Występują duże kłopoty finansowe i społeczne spowodowane nadużywaniem alkoholu


Czytaj także:

 
Komentarze (6)

Alkohol przyczyną rozwodów | Alkohol jest jednym z największych zagrożeń dla związku - dodaj komentarz
luiza alexandre; 2019-06-13 14:49:12 
komentarz usunięty przez moderatora
Asia; 2018-12-26 09:23:24 
Dziękuję Ci. Ja jestem właśnie przed trudną decyzją. Nie mam już sił, straciłam wiarę, ta walka o nie picie męża, o normalność mnie wycieńczyła. Efektu i tak nie ma. Szkoda słów.
basia41; 2017-11-14 12:10:51 
Każda kobieta wie, że mąż alkoholik to po prostu piekło w domu. Brak spokoju i brak perspektyw na przyszłość bo będzie tylko gorzej. Najgorsze jeśli dzieci na to patrzą i to ma bardzo negatywny wpływ na ich psychikę. Moja rozmowa, krzyki i prośby nic nie dawały. Mój mąż znęcał się nade mną psychicznie i fizycznie. Bił również dzieci. Zastanawiałam się tylko czy rozwód/ucieczka ma sens. A może jednak się zmieni ? Czy sama razem z dziećmi sobie poradzę ? Takie pytania zadaje sobie chyba każda kobieta w podobnej sytuacji. Może to wydawać się śmieszne, ale ja takie pytania zadałam wróżce, która na podstawie kart tarota powiedziała mi jak potoczy się mój los. Co ciekawe wszystko się po 6 miesiącach sprawdziło. Wiem, że większość wróżek w Polsce to oszustki ale jest kilkanaście tych które znają się na swoim fachu. Z tego miejsca chce wszystkim polecić wróżkę Mira - Elżbieta Sobczyk - wpiszcie w google. Można jej zadac pytania przez e-mail lub facebooka. Złota kobieta która uratowała mi kilka lat życia. Dzięki niej podjęłam szybciej decyzję o rozwodzie. Dziś mój były mąż to degenerat bardzo się ciesze że ja układam sobie życie w spokoju bez niego.
Sara; 2017-04-05 14:44:53 
Picie alkoholu może, ale nie musi wszystkiego kończyć. Ja postanowiłam się nie poddawać. Decyzję o pobycie męża w Wiosennej podjęliśmy wspólnie. Wiedziałam, że tylko skutecznie przeprowadzona terapia jest w stanie uratować nasz związek. Nie myliłam się.
Justyna; 2016-11-09 21:05:19 
Jestem już 4 lata po tym koszmarze, jednak alkohol wygrał nad rodziną , miałam męża alkoholika, piszę miałam ponieważ 4 lata temu rozwiodłam się z pięknego małżeństwa pozostał Syn dziś 14 lat i to jedyna wspaniała myśl jaka pozostała mi po małżeństwie...
Nie znalazłam metody, sposobu na ratowanie Nas, wpadłam w depresje trzy lata na psychotropach, 3 lata współpracy z psychologiem, mój dzień sprowadzał się do przetrwania, nie do przeżycia, miałam problemy z sercem stres spustoszył mój cały organizm a ja musiałam żyć dla Syna, to była walka...
I cała ta historia ma smutny koniec, ponieważ dwa lata temu mojemu Synowi pozostałam już tylko ja, alkohol zebrał swoje żniwo i zabrał mojego byłego męża na tamten świat....
Ela; 2015-11-08 13:06:38 
Ciężko jest żyć z alkoholikiem, to życie w strachu. Kobiety w takich związkach myślą, że są w stanie uzdrowić swojego mężczyznę, że ich miłość wystarczy, a to niestety nie działa. Alkoholik sam musi zdać sobie sprawę ze swojego problemu, musi chcieć się leczyć, w przeciwnym razie z każdym rokiem może być coraz gorzej. Często alkoholicy składają obietnice bez pokrycia, że to ostatni raz kiedy się napili, że się zmienią, że podejmą terapię itd., ale to są tylko puste słowa.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij