Jesteś chronicznym Singlem? Nie daj się wciągnąć w pułapkę, którą zastawia wyuczona bezradność – nie mów i nie myśl, że skoro dawniej Ci się nie udawało, teraz też nie masz szans, wolisz być sam wśród par, niż próbować zmienić swoją sytuację, bo to zbyt wiele kosztuje. Ludzie szybko uczą się bezradności, czyli poczucia, że ich osobista
kontrola i wpływ na sytuację jest niewielki. Jeśli kilka razy próbowałeś
nawiązać relację, zawrzeć związek, czy dostać wymarzoną pracę i za
każdym razem nie udawało Ci się, możesz rozwinąć się w Tobie wyuczona
bezradność, a co za tym idzie, zniechęcenie, brak motywacji i
zaprzestanie prób, zgoda na wieczną samotność. Dalszym skutkiem może być depresja, lęk, zmęczenie,
wrogość, utrata nadziei i wycofanie z kontaktów społecznych oraz
oczekiwanie obniżonej kontroli swojego życia w przyszłości, słowem nieświadoma zgoda na życie w pojedynkę. Wyuczona bezradność niesie za sobą lęk, który jest szczególnie częstym problemem i występuje w różnych formach.
Lęk społeczny może mieć różne odmiany: lęk heteroseksualny, lęk przed randką, obawa przed komunikacją międzyludzką, strach przed miłością, lęk związany z wyglądem fizycznym, lęk przed oceną, przed rywalizacją z partnerem, etc.
Lęk heteroseksualny pojawia się w kontakcie z osobą płci przeciwnej, wynika z obawy przed nieumiejętnością wywarcia pożądanego wrażenia na partnerze. Osoby, które na skutek presji rodziców lub rówieśników nauczyły się przykładać ogromną wagę do wyglądu zewnętrznego, są bardziej narażone na lęk związany z wyglądem. Kiedy negatywnie widzimy siebie i własne poczynania społeczne, częściej przywołujemy w pamięci takie sytuacje, kiedy rzeczywiście nie wypadliśmy najlepiej lub inni zareagowali na nas nieprzychylnie. Te wspomnienia umacniają odczuwany lęk społeczny.
Lęk przed odrzuceniem – pewne osoby już na początki znajomości prowokują zachowania odrzucające je, co dzieje się za sprawą lęku przed porzuceniem. Uważają one, że jeśli pierwsze rzucą, to uchronią się przed ewentualną porażką, zanim związek rozwinie się na tyle, aby taka porażka mogła naprawdę zaboleć. Lęk przed odrzuceniem upośledza możliwość spotkania i zrealizowania się w miłości; czasem osoby, w celu „niedopuszczenia” innych do siebie i zapobiegnięcia ewentualnemu odrzuceniu, stawiają potencjalnym partnerom nadmierne wymagania. Z racji, że mało kto jest w stanie je wypełnić, zrywają wszelkie relacje i pozostają same. Osoba lękając się potrafi wykreować taki obraz potencjalnego partnera, który jest po prostu nieosiągalny (ale przez to bezpieczny).
Zaniżona i chwiejna samoocena występuje wtedy, kiedy masz w zwyczaju porównywać się tylko z osobami od siebie lepszymi, nienawidzisz siebie i stawiasz sobie zbyt surowe wymagania, oskarżasz siebie, że nie jesteś lepszy od innych. Takie zachowanie to wyraz nadmiernie rozbudowanego „ja idealnego”, często zbyt „rozdmuchanego” przez rodziców. Poziom samooceny jest proporcjonalny do wiary w umiejętność zdobycia partnera oraz stworzenia z nim satysfakcjonującego związku intymnego. Niskie poczucie wartości może powodować nadmierną zazdrość i podejrzliwość w związku, która w efekcie prowadzi do zerwania relacji, a co za tym idzie życia w pojedynkę. Pamiętaj – zawsze znajdzie się ktoś lepszy (ale i gorszy) od ciebie! Mężczyźni cenią te kobiety, które znają swoją wartość i nie wstydzą się jej ujawniać, podobnie na kobiety działają pewni siebie mężczyźni.
Jeśli uważasz, że Twoja samotność może wynikać z wyżej opisanych zjawisk, cechy i sytuacji, to osiągnąłeś już bardzo dużo. Uświadamiasz sobie bowiem powoli problem i jego przyczyny. Skoro odwiedzasz portal randkowy MyDwoje.pl, to znaczy, że nie chcesz być wiecznym Singlem. Jeżeli tylko chcesz, możesz znaleźć skuteczny sposób „walki” z samotnością. Poniżej prezentujemy kilka propozycji, dzięki którym możesz "trenować" swoją osobowość i wyzbyć się niektórych cech, które stoją są przeszkodą, byś stworzył szczęśliwy związek z życiowym partnerem.
Dlaczego ciągle jesteś sam, jestem sama, samotny?
Powody samotności u polskich singli. Większość singli boi się odrzucenia
lub nie lubi przejmować inicjatywy, dlatego są sami. Aż 22% singli twierdzi, że nie spotyka nikogo ciekawego. Samotne dziewczyny, samotni mężczyźni nie lubią też przejmować inicjatywy.
Komentarze (2) |
|
dercy lyne ; 2018-12-18 11:56:57 |
komentarz usunięty przez moderatora |
Olga; 2015-11-14 00:03:40 |
Bardzo dobre porady. Miałam kiedyś kolegę, który bez przerwy narzekał na swoją samotność, ale gdy zapytałam co robi w tym kierunku, aby zmienić swoją sytuację, odparł „nic”. Dlatego wydaje mi się, że co niektórzy są samotni na własne życzenie. Zdaję sobie sprawę, że może ich blokować lęk np. przed odrzuceniem, ale jeśli się nie spróbuje to nigdy nie pojawi się szansa na zbudowanie związku. Czasem warto się przełamać, a jeśli problem jest duży to dobrym rozwiązaniem jest na pewno terapia, rozmowa z psychologiem. |