Osobowość wiecznego Singla | Samotny (nie) z wyboru?

Jesteś chronicznym Singlem? Czy Twoja osobowość może mieć na to wpływ? Nie ma oczywiście prostej odpowiedzi na te pytania - warto jednak uświadomić sobie, że walka z samotnością jest czasem trudna, a do poprawnych relacji międzyludzkich wyboista, co więcej jej przebieg nie zależy tylko od Ciebie, choć jednocześnie wiele możesz zrobić, aby uniknąć niektórych przeszkód w dążeniu do celu. Pewne cechy osobowości mogą przyczyniać się do występowania w Twoim życiu samotności, być przez nią wywoływane lub wzmacniane. Kiedy uświadomisz sobie, co może być źródłem tego, że jesteś sam wśród par, z pewnością łatwiej będzie Ci się z tą cechą oswoić, zaakceptować ją, a nawet, poprzez odpowiedni trening osobowości - wyeliminować ze swojego życia samotność, aby w końcu udało Ci się nawiązać satysfakcjonującą dla obu stron znajomość przydaną informacją może okazać się również: Wynik dla partnerów - Zgodność Osobowości. Portal dla Singli MyDwoje.pl wyjaśnia, co wpływa na taki stan rzeczy i czy jest to osobowość wiecznego Singla

Skąd się bierze Twoja samotność?

Przyjrzyjmy się podstawowym aspektom osobowości, które najczęściej decydują o tym, że wiedziemy życie w pojedynkę, ale nie z własnego wyboru. Dlaczego towarzyszy nam samotność? Czy mamy osobowość wiecznego Singla? Do tego celu może posłużyć Wynik Testu dla Ciebie - Profil Partnerski.

Jedną z ważniejszych cech jest tak zwane umiejscowienie poczucia kontroli (LOC). Ludzie w ciągu swojego życia uczą się wierzyć, że ich losem kierują oni sami, bądź też czynniki od nich niezależne. Osoby o zewnętrznym umiejscowieniu kontroli żywią przekonanie, że ich życiem steruje: los, przeznaczenie, Bóg, nieświadomość, choroba, szczęście, etc… „Nie ja decyduję o swoim losie, więc nie ma sensu się starać i próbować” - powie osoba o zewnętrznym LOC. Rozwijaniu się takich przekonań mocno sprzyja np. rygorystyczna atmosfera w domu rodzinnym, wychowanie autokratyczne, czy zmienność wymagań i nieprzewidywalność zachowań rodziców.

Inną cechą, która może się przyczyniać do porażek w życiu osobistym, jest pesymizm. Może on powodować, że nawet nie próbujesz zainicjować jakiejś relacji, a w przypadku stworzenia takiej, z inicjatywy drugiej osoby, może łatwo zadziałać zasada tzw. "samospełniającej się przepowiedni" i nawiązana relacja zostanie zerwana, ponieważ od początku nie wierzyłeś w jej powodzenie. W tej sytuacji walka z samotnością może być naprawdę trudna.

Podobnie osoby o skłonnościach do depresji, pełne smutku, żalu oraz innych negatywnych emocji nie są atrakcyjnymi partnerami - prócz tego, że mogą nie być dobrze odbierane przez otoczenie, same też aktywnie nie angażują w poszukiwanie i tworzenie związków interpersonalnych. W pewnym sensie cechuje je osobowość wiecznego Singla.

Szyszkowska pisze, że osoby o inteligencji wyższej niż przeciętna często pozostają same, co może być spowodowane tym, że „są one bardziej wymagające w stosunku do siebie, więcej oczekują od innych i na ogół nie godzą się na równanie poziomu w dół. Marzą o partnerze, który reprezentowałby przynajmniej równy im poziom”. Tego typu wysokie oczekiwania społeczne powodują, że pozostają one na etapie ciągłego wybierania i porównywania potencjalnych partnerów, nigdy nie będąc do końca zadowolonymi z rezultatów swoich obserwacji.

Przyczyną pozostawania w samotności może być też powtarzający się wybór nieodpowiedniego partnera. Paradoksalnie, niektóre osoby pragną tego, co może im przynieść porażkę; inne wyszukują partnerów, którzy są nieosiągalni; jeszcze inna grupa ludzi zrywa związki, gdy upewni się co do uczuć partnera. Skąd taki sposób życia? Często z nieprawidłowych wzorców rodzinnych, gdzie matka i/lub ojciec nie potrafili zaspokoić potrzeb swojego dziecka.

Czy Twoja osobowość jest powodem tego, że jesteś sam?

Wśród osób samotnych obserwuje się także częściej niż u osób, które żyją w udanym związku, zaburzenia umiejętności społecznych. Mo to być np. nadmierna nieśmiałość, skrępowanie w sytuacjach społecznych, czy skrajny introwertyzm. Nie oznacza to bynajmniej, że bycie skrytym i tajemniczym jest złe - przewaga tej cechy nad innymi może jednak znacząco utrudnić kontakt z otoczeniem. Podobnie rezerwa i nadmierny dystans emocjonalny - zaobserwowane przez innych (np. przy okazji unikania rozmów na osobiste tematy, czy skrytości) mogą doprowadzić do wycofywania się ludzi z prób nawiązania relacji. Introwersja i neurotyzm natomiast to cechy, które minimalizują okazje do stworzenia intymnego związku na dwa skrajnie różne sposoby - pierwszy przez wycofanie się i powściągliwość, a drugi - przez udział wysokiego poziomu lęku, zmienność nastrojów oraz zbytnią emocjonalność i wrażliwość. Zatem nasza osobowość może przyczynić się w pewien sposób do naszej samotności.

Także silne skupienie uwagi na sobie oraz cynizm i brak zaufania do innych może zmniejszać Twoją atrakcyjność jako potencjalnego partnera. Osoby nadmiernie egocentryczne słabo reagują na potrzeby, troski i uczucia innych, rzadziej zauważają werbalne czy pozawerbalne wypowiedzi wyrażające przyjaźń, zainteresowanie lub zaangażowanie uczuciowe. Jak podkreśla Powell - „zaabsorbowanie samym sobą jest największą przeszkodą dla życia w miłości”.

Z drugiej strony przykre dla partnera i utrudniać związek mogą: nadwrażliwość emocjonalna i wybitna empatia – a co za tym idzie, wzrost poziomu pobudzenia, powstający pod wpływem zetknięcia się z cudzymi emocjami; „emocjonalne zarażanie się”, tj. odczuwanie tej samej emocji co partner oraz nadmierne współczucie. Osoby samotne mogą reagować nadwrażliwością na kontakt z innym człowiekiem (zwłaszcza bliskim) i jego emocjami. Empatia jako emocjonalne współbrzmienie, może powodować  pewnego rodzaju „przebodźcowanie” uczuciami innych i ratowanie się przed nimi poprzez wycofanie z relacji. Nadwrażliwość emocjonalna sprawia, że osoby są nadmiernie wyczulone na wszelkie sygnały z otoczenia (czy to pozytywne czy negatywne), co może sprawić, że dokładnie odczuwają i analizują wszelkie formy, nawet delikatnej dezaprobaty, czy odrzucenia przez innych.

Czy samotność wynika z tego, że cechuję Cię osobowość wiecznego Singla?

Gdy pytasz, dlaczego jesteś sam, warto również przeanalizować własną hierarchię wartości - być może nie ma w niej miejsca (lub czasu) na partnera i rodzinę i wcale nie ma z tym związku osobowość wiecznego Singla? Może najwięcej miejsca zajęła praca lub własne hobby? Silnie rozwinięta potrzeba autonomii i niezależności, mimo pozornie pozytywnego wydźwięku ("jestem zaradny, nigdy nie narzekam, nie oczekuję pomocy") także może zniechęcić potencjalnego partnera do nawiązania z Tobą bliskiej relacji, jeśli uniemożliwisz mu udział w Twoim życiu. W tej sytuacji nawet dobry portal randkowy nie pomoże Ci zacieśnić więzów z ukochaną osobą, a walka z samotnością może być wyjątkowo trudna.

Szukając przyczyn swojego pozostawania Singlem, sprawdź, czy nie reprezentujesz filozofii quirkyalone (QA)?  Quirky znaczy ekscentryczny, odlotowy, alone - sam, ale nie samotny. Jest to pewnego rodzaju styl życia i filozofia, która określa tożsamość osób żyjących w pojedynkę. QA dewaluują tradycyjne związki w imię ochrony pewnego ideału, jakim jest według nich zespolenie dusz. Wydaje się, że są to osoby pseudoniezależne, perfekcjonistyczne, o narcystycznym rysie osobowości, a ich poczucie wartości zależy od opinii zewnętrznej. Prawdziwą przyczyną unikania przez nich związków może być jednak lęk przed odrzuceniem.

Czytaj także o singlach i samotności:

Jestem singielką, bo mam wysokie wymagania
Singiel z kompleksami szuka miłości
Samotność - jak sobie z nią radzić?
Samotność a umiejętność dawania i brania
Życie singla - badanie CBOS

Jeśli jesteś zainteresowany przedstawionymi wyżej zagadnieniami i chciałbyś wiedzieć o nich więcej, zachęcam do lektury następujących pozycji:

Norwood Robin „Kobiety, które kochają za bardzo”.
Eva-Maria Zurhorst
Kochaj siebie, a nieważne, z kim się zwiążesz”.
Davis M. H. (2001), “Empatia. O umiejętności współodczuwania”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk.

Goleman D. (1997), „Inteligencja emocjonalna. Media Rodzina”, Poznań.

Johnson S. (1993), „Dobre życie w pojedynkę”, Jacek Santorski & CO Agencja Wydawnicza, Warszawa.

Kernberg O. (1995), „Związki miłosne: norma i patologia”, Zysk i S – ka, Poznań.

Kępiński A. (2003), „Poznaj siebie”, Wydawnictwo Literackie, Kraków.

Kozielecki J. (1988), „O człowieku wielowymiarowym”, PWN, Warszawa.

Lake T. (1993), „Samotność. Jak sobie z nią radzić”, Książka i Wiedza, Warszawa.

Leary M., Kowalski R. M. (2001), „Lęk społeczny”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk.

Lindenfield G. (1995), „Poczucie własnej wartości”, Ravi, Łódź.

McGraw J. (2000), „Samotność: studium psychologiczne i filozoficzne”, Polskie Towarzystwa Higieny Psychicznej, Warszawa.

Oleszkowicz A. (2003), Uparte zatuptywanie samotności”, Charaktery 12 (83), 15 –17.

Pospiszyl K. (1986), „Psychologia kobiety”, PWN, Warszawa.

Powell J. (1993), „Dlaczego boję się kochać?”, Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa.

Stadnicka – Dmitriew Z. (2003), „Trzymając kogoś cały czas za rękę”, Charaktery 12 (83), 13 – 14.

Szczerba K. (2005), „Sam na sam ze sobą”, Charaktery 6 (101), 30 – 31.

Woititz J. (2002), „Lęk przed bliskością”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk.

Wożyńska – Więch I. (2005), „Słodka cytryna życia solo”, Charaktery 6 (101), 29 – 30.


Autor:

Sylwia Wilk, psycholog
Aby dowiedzieć się więcej o autorce i materiałach źródłowych, przeczytaj: 
Wilk - badanie osobowość - metodologia


 
Komentarze (12)

Osobowość wiecznego Singla | Samotny (nie) z wyboru?  - dodaj komentarz
Dalsa; 2017-01-04 20:24:34 
komentarz usunięty przez moderatora
Godząca się z losem k4ed259d; 2016-08-14 11:35:48 
Jestem pesymistką i introwertyczką (na skali wg testu towarzyskości-2 więc prawie odludek)więc skazana jestem na samotniczy tryb życia.Trochę szkoda bo kiedyś marzyłam o rodzinie,ale co to za żona- odludek(choć urodziwy).Facet na poziomie-1 nie istnieje.
xara; 2015-12-08 12:16:46 
Osobowość ma jednak duży wpływ na to, czy jesteśmy samotni, czy też nie. Introwertycy czują się najlepiej sami ze sobą, potrzebują przestrzeni tylko dla siebie, a nie każdy partner będzie w stanie to zrozumieć, dlatego związki introwertyka mogą się rozpadać. Ogólnie tak jak zostało napisane, wszystkie osoby z zaburzeniami umiejętności społecznych będą miały problemy z utrzymaniem relacji z drugą osobą. Ciężko żyje się też z nadwrażliwcami, którzy mają ciągłe huśtawki nastrojów.
do hunter; 2015-11-03 10:32:44 
Ja cię rozumiem!

Myślałem, że singiel jest singlem z wyboru. Jest sam, ale nie SAMOTNY, nie osamotniony. { jest bardzo samotny i osamotniony, na okrągło raniony i traktowany jak zużyty trep}
Tak wybrał, bo chce:
mieć wielu partnerów seksualnych, { koniecznie żonatych}
źle czuje się w długim związku (dość szybko się nudzi) {potrzebuje dużego rozmiaru i ciągle szuka}
być wolnym { jest niewolnikiem wolności}

Tak wybrał bo nie chce:
być niewolnikiem { chce być zniewolony przez chuć }
nie przepada za małymi dziećmi nie wyobraża sobie siebie w roli ojca (czy matki) { by dzieci przeżywały dramat - matka cichodajka }

A osoba samotna, to taka która nie morze bądź nie umie sobie znaleść partnera. { umie i potrafi znaleźć żonatego partnera w celu zaspokojenia swojej próżności}

Ja choć jeszcze w związku to czuje się singlem (nie wiem ile on potrwa) i już tęsknie za wolnością...
:-); 2015-08-09 11:18:17 
Jest małe prawdopodobieństwo, że autorka jest "żonata";) Myślę, że trzeba coś więcej reprezentować sobą, by profesjonaliście odmawiać profesjonalizmu - tylko dlatego, że jest w związku lub nie...
Mr psycholog ; 2015-08-09 01:07:41 
Jeśli autorka tego tekstu jest zonata, to artykuł uznalbym za ciekawy, i nadający się do wielkiego przemyślenia . Ale znam temat dogłębnie i jest ona w błędzie, tym samym obstawiam iż jest osobą samotna, bo tylko osoba samotna ta tematykę mogła sformułować tylko w/w sposób.
do szczerej; 2015-06-11 23:48:24 
Do "szczera". Nie niespotykanej tylko bordeline .Moja eks była normalna 12 lat. Zaczęła mieć silniejsze obiawy BPD i dokładnie jak ty. Najpierw zmieniała orientacje 3 racy. Potem trójkąty. Teraz brzydale 10 lat starsi z kasą i najlepiej żonaci. Syndrom zaniedbanego dziecka. Tata nie dbał , nie dawał prezentów,skupiał sie na matce czy to neurotycznej czy pijaczce. . Schemat jest prosty = starszy partner (rola taty) jego żona (rola mamy) Odbicie taty mamie i zaspakajanie potrzeb materialnych przez tate (kasa itp) przy zachowaniu dorastania i niezależności (powtórzenie okrasu dorastania).
Michal; 2015-03-13 13:50:42 
samotny singiel to nic ciekawego, mysle ze nikt nie jest z wlasnego wyboru, a nagonka na singli jest mocna. Chyba tez zaczne szukac dziewczyny w portalu matrymonialnym bo na sporcie czy w pracy wszystkie jakies takie zajete...
Hunter; 2015-01-17 23:58:35 
Nie rozumiem!

Myślałem, że singiel jest singlem z wyboru. Jest sam, ale nie SAMOTNY, nie osamotniony.
Tak wybrał, bo chce:
mieć wielu partnerów seksualnych,
źle czuje się w długim związku (dość szybko się nudzi)
być wolnym

Tak wybrał bo nie chce:
być niewolnikiem
nie przepada za małymi dziećmi nie wyobraża sobie siebie w roli ojca (czy matki)

A osoba samotna, to taka która nie morze bądź nie umie sobie znaleść partnera.

Ja choć jeszcze w związku to czuje się singlem (nie wiem ile on potrwa) i już tęsknie za wolnością...
do naiwnej; 2013-08-27 16:13:05 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij