Partner w nałogu - jak mu pomóc wyjść z uzależnienia? | Uzależnienie partnera, czy to już choroba?

Istnieje coraz więcej substancji, które mogą potencjalnie uzależniać. Osoby uzależnione krzywdzą nie tylko siebie, ale także partnera, rodzinę, osoby bliskie. One stają się w ten sposób osobami współuzależnionymi. Partner w nałogu, to prawdziwy sprawdzian miłości. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl radzi, byś zrobił wszystko, co w Twojej mocy, aby pomóc partnerowi. Miłość zakłada również poświęcenie, czasem cierpienie w walce o wspólne dobro. Nie tylko przysłowiowych przyjaciół poznajemy w biedzie, ale także partnerów.

Nałóg w związku, sprawdzianem miłości

Pamiętaj, że teraz jest sprawdzian miłości, dlatego istotne jest by się komunikować i wyrażać uczucia. Bliska osoba uzależniona, której zależy na drugiej osobie, kierując się uczuciami miłości i oddania, również jest zdolna jeszcze intensywniej skupić się na leczeniu. Aby małżeństwo miało szansę przetrwania, pomimo nałogu partnera, powinniście razem stanąć do walki z przeciwnościami losu. Jednocześnie istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że nie uda Ci się mu pomóc. Nie obwiniaj się. To przede wszystkim wola i chęć wyjścia z nałogu partnera ma wpływ na powodzenie walki z uzależnieniem. Jeżeli widzisz, że przez dłuższy czas takiej motywacji w nim nie ma, problem pogłębia się, Ty czujesz się coraz bardziej raniony/raniona i oddalacie się od siebie, zanika bliska, emocjonalna więź, która Was kiedyś łączyła, przestają mieć znaczenie najważniejsze wartości w związku, nie masz nadziei na poprawę sytuacji, możesz rozważać decyzję o odejściu, rozstaniu. Nie miej wyrzutów sumienia. Ważne, że zrobiłeś/zrobiłaś wszystko, aby pomóc partnerowi.

Każde z uzależnień – czy to od alkoholu, narkotyków, hazardu, pracy ma swoją specyfikę, symptomy, które świadczą o jego początkach, etapy swojego rozwoju. Nie zawsze jesteśmy świadomi, w którym miejscu na drodze do uzależnienia znajduje się osoba nam bliska. W tym kontekście warto rozróżnić trzy kwestie: używanie, nadużywanie i uzależnienie od danego środka. Różni je przede wszystkim aspekt kontroli nad korzystaniem z substancji psychoaktywnej.

  • Używanie - Jeśli mamy do czynienia z używaniem środka, to jest to taki sposób konsumpcji np. alkoholu, który cechuje posiadanie kontroli nad ilością, częstotliwością, stylem jego spożywania itd. To „normalne” spożywanie alkoholu, najczęściej w celach towarzyskich, leczniczych.
  • Nadużywanie - Z kolei nadużywanie środka uzależniającego charakteryzuje częściowa utrata kontroli nad jego używaniem. Na przykładzie alkoholu wygląda to tak, że osoba kontynuuje epizody wypijania dużych dawek alkoholu, mimo wynikających z tego problemów np. kłótni z partnerem, nieobecności w pracy, kłopotów z prawem. Innymi słowy kontakt ze środkiem uzależniającym zaczyna mieć charakter problemowy, szkodliwy dla wielu sfer życia.
  • Uzależnienie - Kiedy natomiast mamy do czynienia z uzależnieniem, osoba traci kontrolę nad używaniem środka. Jej świat zawęża się do spraw z nim związanych, a pozostałe kwestie tracą na znaczeniu. Na dalszy plan schodzi również miłość i związek.

 Co mogę zrobić, by pomóc partnerowi?

Jeśli tworzysz związek z pracoholikiem, alkoholikiem, osobą uzależnioną od narkotyków czy hazardu, powinieneś/ powinnaś wiedzieć, jak pomóc takiej osobie, jak zrozumieć partnera.

  • Uzależnienie jest chorobą. Nie oczekuj od partnera, że z dnia na dzień przestanie być uzależniony – to wymaga czasu.
  • Nie ulegaj złudzeniu, że rozmowy i tłumaczenia wpłyną na partnera na tyle, że przestanie używać środki uzależniające. To choroba. Osoba w nałogu niejako nie ma woli, by ich nie używać.

  • Motywuj do podjęcia walki z nałogiem – decyzji o leczeniu. Nie jest to tożsame z rzuceniem nałogu, na które praktycznie nie masz wpływu. Masz wpływ na to, czy partner rozpocznie leczenie.

  • Wiedz, że przede wszystkim Twój partner musi chcieć rozstać się z uzależnieniem. Jeżeli chcesz tego tylko Ty, spotka was porażka. Przeczytaj > Alkohol przyczyną rozwodów

  • Poszukaj instytucji i placówek, które zajmują się leczeniem osób uzależnionych. Wiele z nich robi to nieodpłatnie. Istnieją oddziały lecznictwa dziennego, które prowadzą terapie uzależnień, pacjenci są tam osobami dochodzącymi, zgłaszającymi się na te terapie. Są również zakłady lecznictwa zamkniętego, w których osoby uzależnione przebywają całodobowo. Na początku możesz pójść tam sam/sama, aby uzyskać potrzebne informacje, porozmawiać ze specjalistami. Pozwoli to Ci się zorientować, w jaki sposób w praktyce wygląda leczenie i w jaki sposób załatwić wszelkie formalności z nim związane. Istnieją również przepisy prawne, na podstawie których można uzyskać nakaz przymusowego leczenia osoby uzależnionej. Niejednokrotnie tylko w taki sposób można doprowadzić ją do podjęcia leczenia. W placówkach zajmujących się leczeniem uzależnień uzyskasz potrzebne informacje na ten temat, jeżeli podejrzewasz, że tylko w ten sposób możesz pomóc partnerowi.

  • Możesz znaleźć również dla siebie instytucje wsparcia. Wiele placówek udziela pomocy osobom współuzależnionym, partnerom osób, które znajdują się w nałogu. Tam możesz uzyskać również wiedzę i wskazówki, jak możesz skutecznie pomagać.

  • Pamiętaj, że nałóg w związku ujawnia się w sferze fizycznej i psychicznej. Skuteczne leczenie skierowane jest na te dwie sfery, przy czym najpierw partner musi uporać się z fizycznymi objawami uzależnienia. Stabilny organizm na poziomie fizjologicznym to punkt wyjścia do oddziaływań na sferę psychiczną, która jest najważniejsza. Na przykładzie uzależnienia od alkoholu - najpierw musi minąć fizyczny głód alkoholowy i objawy abstynencyjne, aby osoba uzależniona była gotowa na podjęcie psychoterapii.

  • Nie zapominaj, że na każdym etapie leczenia, najważniejszym czynnikiem decydującym o sukcesie jest wola wyjścia z nałogu osoby uzależnionej. Zrób wszystko, aby wolę to obudzić i podtrzymywać. Pokazuj partnerowi świat bez uzależnienia. Ucz go, w jaki sposób można cieszyć się życiem, drobnymi przyjemnościami. Wypełniaj czas wolny, organizuj zadania do wykonania. Pomoże to partnerowi zająć się czymś, nie myśląc o swoim uzależnieniu.  Wychodźcie do ludzi, umawiajcie się na spotkania z przyjaciółmi. Unikajcie jednak osób uzależnionych. Nie wstydź się mówić o problemie partnera. Uzyskasz w ten sposób wsparcie, zrozumienie, a nawet pomoc partnerowi.

  • Pomagaj prowadzić zdrowy styl życia – dbaj o dietę partnera, jego aktywność fizyczną. Pozwala to zmniejszyć fizyczne skutki uzależnienia.

  • Gromadź wiedzę na temat uzależnienia – czytaj książki, ulotki, broszury na ten temat. Istnieje również wiele stron internetowych, gdzie możesz znaleźć ciekawe i przydatne informacje. Wyposażą Cię one w wiedzę i umiejętności, w jaki sposób postępować z uzależnionym partnerem i gdzie szukać pomocy.

  • Nie zapominaj o sobie. Znajdź bliską osobę, która Cię wspomoże w problemie, z którą będziesz mógł omówić swoje uczucia i wątpliwości, a która udzieli Ci psychicznego wsparcia. W dalszym ciągu pielęgnuj swoje hobby i zainteresowania. Pozwoli Ci to odreagować i nabrać dystansu do sytuacji.



 
Komentarze (19)

Partner w nałogu - jak mu pomóc wyjść z uzależnienia? | Uzależnienie partnera, czy to już choroba? - dodaj komentarz
Julia; 2021-10-20 10:02:45 
Mój partner wspierał mnie. Razem ze mną niemal całkowicie ograniczył spożywanie alkoholu, mimo że to ja miałam problem z kontrolowaniem ilości. Jego wsparcie było nieocenione, ale muszę przyznać, że to terapia dla par pomogła nam przezwyciężyć prawdziwe problemy w naszym związku. Braliśmy udział w terapii w formie wideokonferencji w Psychologgii. Uzależnienie było zaledwie jedną z wielu trudności, które musieliśmy pokonać, ale dzięki profesjonalnemu wsparciu i zaangażowaniu jesteśmy teraz znacznie szczęśliwsi.
Pal; 2021-01-19 23:24:47 
Jestem w związku z narkomanem od 6lat. Nie mieszkaliśmy razem- spotykaliśmy się prawie codziennie nie miałam zielonego pojęcia że on bierze narkotyki, po 5latach dowiedziałam że jest uzależniony że bierze od 3lat narkotyki. Był to szok nie wiedziałam co robić zostawiłam go. Oczywiście po miesiącu obiecywał góry.. że się zmieni że nie będzie brał twierdził że się nawrócił i że wyjdzie z tego. Wytrzymał pół roku przy pierwszej kłótni wyszedł i poszedł zacpac.. znowu historia się powtórzyła bo stwierdził że wypił i stracił kontrolę. Znowu zaczęłam się z nim spotykać sama już nie wiem po co.. To kolejny raz kiedy znowu się dowiedziałam że zacpal.. za każdym razem ma jakąś wymówke, przeprasza błaga.. kupuje prezenty,daje pieniądze (czasem mam wrażenie że po prostu mnie przekypuje..)
Pracuje za granicą twierdzi że tam nie bierze Ale wiem że pije alkohol więc myślę że kilka na kilka miesięcy alkohol zastępuje mu narkotyki.
Jak mówię o leczeniu mówi,,przecież wiesz dobrze że nie mam teraz jak,, twierdzi że musi dużo pracować bo musi kupić mieszkanie, dobry samochód itd.
Czy wierzyć w te bajki? Wierzyć w to że chce założyć rodzinę? Że chce się zmienić? Czy mówi tylko to co ja chce usłyszeć?
An; 2021-01-06 01:18:17 
Witam
Proszę pomóżcie mi..
Jestem z chłopakiem od 5lat...
Wchodzac w związek wiedziałam, że lubi zapalić czasami mówił też o braniu amfetaminy
Ja.. osoba która nie bierze i nie ma z tym do czynienia myslam że to chwilowe że malolackie zabawy że to minie..
Od grudnia 2019postwilam jasno że ma z tym skończyć.. I wtedy się zaczęło.. Kłamstwa robienie ze mnie wariatki wmawiane mi paranoi w która po pewnym czasie uwierzyłam..
Klocilismy się codziennie widzieliśmy się raz na tyg raz na dwa tyg..
Widziałam że bierze zmieniał się robił się chamski drażliwy..
Zerwalismy w sierpniu.. Miesiąc rozłąki on dzwonił z płaczem ze nie radzi sobie ze obiecuję że przestanie.. Uwierzyłam.. Zlapalam go na cpaniu z kolegą bo uznał że jest weekend i można listopad cisza... Spotkaliśmy się nie poznałam go byłam tak zszokowana jak wygląda z płaczu i mówienia że umiera przechodził w słowa że mnie nienawidzi że to koniec że jesyes że mną z lostosci po czym za chwilę mówił mi jak mnie kocha... Miesiąc trwało dochodzenie moje do siebie codziennie płakałam nie moglam spać nie chodzialm do pracy bolało mnie serce..
W grudniu wróciliśmy do siebie znowu..i teraz to ja zastanawiam się czy warto..
Mówi mi że czuję się jak w klatce chociaż tak nie jest.. Ze on skobczy spać jak będzie gotowy nie potrafi rozmawiać wali tydzień po czym widzi się ze mną i śpi później znowu cpa i tak w kółko.. Prosiłam żeby poszedł na leczenie że pójdę z nim będę obok..
Brakuje mi już sił..
Bola go nerki zatoki z nosa codziennie leje się krew.. Nie potrafi odpowiedzieć czy z tym skończy ma przebłyski ale pozniej znowu to samo..
Moni; 2020-10-07 22:33:22 
Hej wszystkim ja tez szukam wsparcia nie wiem Co Robic od 4 lat jestem w zwiazku z narkomanem ktory bierze kokaine dozylnie, wtedy ma zwidy halucynacje ze ktos obcy chodzi po domu, Teraz mam z nim dwojke dzieci nie wiem jak Sobie poradzic z odejsciem Na zawsze juz jestem strasznie wykonczona psychicznie.. Caly czas mialam nadzieje ze jakos przestanie a Teraz juz wiem ze to juz sie nie wydarzy poprostu musze uciec z dziecmi
Ema; 2020-08-24 10:52:13 
Witam,
Jesteśmy razem ponad 2 lata i mamy dziecko a ja już mam dosyć. Było pół roku niepicia i powiedzmy ze było ok, ale ja mu nie wierzyłam i ciągła niepewność, kłótnie o pieniądze. Napił się była awantura, wyzwiska i zachowuje się jak gdyby nic. Ale ja już mam dość po ostatnim weekendzie. Robiłam urodziny i usłyszałam ze nie ma zamawiany zabawiać moich gości i ze wychodzi na ryby. Po tym wrócił w trakcie i teraz od 3 dni ma do mnie pretensje że NIE DOCENIŁAM tego ze jednak wrócił i że ze mną był (siedział cały czas w telefonu) teraz jest złośliwy a ja jestem tępa bo przecież ona postawiło się zminic właśnie tego dni. Jak wyszedł z domu to byłam cal w nerwach wiec jak wrócił tylko mnie wkurzył. Nie wiem jak mam z nim rozmawiać, czuje się cały czas oszukiwana, robi mi na złość, nic nie możemy ustalić. Moze ktoś mógłby podzielić się jakimiś poradami/ wskazówkami ?
Dominika; 2020-02-28 00:10:03 
Droga Jaa. Dokładnie wiem co czujesz. Przechodzę to samo. I nas też był alkohol, trawka, teraz amfetamina z którą nie mogę wygrać od 2 lat. Mój partner nie chce się leczyć twierdzi że sam da radę. Poszłam na terapię sama, psycholog powiedział że nie zrobię nic na siłę i żebym zaczęła żyć też dla siebie. Też mamy dziecko, które chce uchronić przed tym wszystkim...
Ann; 2020-02-05 10:32:49 
Jestem w związku 8 lat z Narkomanem,nawet mogę powiedzieć już cpunem .jest uzależniony od kokainy. Hazardu,co za tym idzie ciągły brak pieniedzy A pracuje od lat za granicą. Ciągle awantury z jego strony,epitety i przeróżne wyzwiska,ublizanie ,poniżanie. Potrafi też wyrzucać mnie z domu o każdej porze jak ma ochotę dalej brać. Jestem strzępkiem nerwów. Już mam dość tej szarpaniny. Całkowicie zmęczona. Stale się schodzimy i rozchodzimy bo po rozlace on prosi znów o szanse. Wiele by pisać
..Nie daje sobie pomóc. Co robić?
Jaa; 2020-01-19 22:56:21 
Witam jestem z partnerem od 6 lat mamy syna 5 lat. Mąż był uzależniony od alkoholu był na terapii wyszedł z tego. Ale po czasie zaczol brać amfetamine brał ja codziennie od 4 lat . Nie mialam pokecia ze to tyle trwa.Byl na leczeniu 3 tyg zrezygnowal z tego . Ale zaczął palić marihuanę. Pali ja codziennie. Robił awantury niszczył przedmioty domowe. Wyzywal mnie od kurwe szmat podnosił rękę. Udał się do psychiatry po leki do dziś je bierze . Nie bierze narkotyków Ale czasem ma napady złości I ciągle spi po pracy spi w weekendy spi. Nie potrafię sobie z tym poradzić najbardziej boli mnie to że nie potrafię dam dziecku normalnego dzieciństwa bezpieczeństwa. Jestem wykończona psychicznie .
Ewwwa...; 2019-09-02 20:29:37 
Jestem z kimś w zwiazku od nie dawna ,który jest narkomanem.Swiadoma byłam tego co robię. Sądziłam źe to pokonam razem niestety terapia it'd. Po 3 miesiacach. Popłynął na 3 dni teraz patrzę na niego I widzę że nie daje rady, On się męczy a ja dzis jestem strzępek. nerwów. Czekam do następnego razu I czesć to nie źycie.Z tego nałogu się nie wychodzi, On chce ale głowa rządzi.Brak tej silnej wola, ktorej narkomani Nie mają..Smutne
Janka; 2019-04-26 14:20:54 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij