Wielkanoc to święta bardzo lubiane przez Polaków i podobnie jak Boże Narodzenie, obchodzone przez prawie wszystkich niezależne od wieku i wyznania. Dla chrześcijan ma ona przede wszystkim wymiar duchowy, ale wiąże się również z rozmaitymi tradycjami, w tym wieloma typowo polskimi. Wystarczy wspomnieć o Śmigusie – Dyngusie, rodzinnym śniadaniu z dzieleniem się „jajeczkiem”, święceniem pokarmów czy zdobieniem pisanek. Wielu z nas jednak coraz częściej nie ma ochoty na tradycję i pragnie wykorzystać czas świąt, jak każdy inny czas wolny, czyli przeznaczyć go na rekreację, zwiedzanie i odpoczynek. Biura podróży umożliwiają nam zupełną zmianę klimatu – nie tylko tego fizycznego, ale również duchowego – i oderwanie się od rzeczywistości. Wyjeżdżamy za granicę, poznajemy nowe kultury, wygrzewamy się na gorących plażach, podziwiamy egzotyczne otoczenie. Czy Polacy uważają, że Wielkanoc należy spędzać tradycyjnie, czy raczej wolą wtedy wykorzystać czas na odpoczynek? Czy nadal chcemy celebrować wyjątkowość tego czasu i ważne jest dla nas to, co duchowe, czy raczej stajemy się narodem coraz bardziej zlaicyzowanym i wygody ciała przedkładamy nad aspekt religijny? Portal randkowy MyDwoje zapytał Singli o plany na Wielkanoc. Zobaczcie jak ten wyjątkowy czas spędzą Polki i Polacy.
Wydawać by się mogło, że Polacy – którzy przez inne nacje postrzegani są jako wyjątkowo tradycyjny naród – w 90% wybiorą zwyczajowe rozwiązanie i zostaną w domu. Jednak tylko 39% przyznaje się do wyjątkowo tradycyjnych i konserwatywnych poglądów dotyczących pomysłów na temat spędzenie tego święta. Są przekonani, że nie jest to czas wyłącznie na relaks czy zagraniczne włóczęgi. Uważają, że święta powinno się spędzać we własnym domu z bliskimi lub u rodziny, w skupieniu, życzliwości i zadumie. Ważny jest aspekt religijny i zacieśnianie więzi z najbliższymi, bo właśnie wtedy powinno się zastanowić nad swoim życiem, wyborami i decyzjami, które wpłyną nie tylko na doczesne życie. Ważna jest dla nich również cała oprawa, czyli wiosenne dekoracje, odświętna zastawa stołu oraz dania, na które przepisy zapewne są przekazywane z pokolenia na pokolenia. Na stole pojawią się więc drożdżowe baby, serniki i mazurki,a także żurek z białą kiełbasą i chrzanem czy schab ze śliwką. Dodatkowo kultywowanie tradycji ma, według nich, wpływ na cały naród, a przede wszystkim na młode pokolenie, które może być odpowiednio kształtowane w poczuciu poszanowania dla wiary i dziedzictwa przodków. A jak wygląda to w odniesieniu do płci? Bardziej tradycyjni są zdecydowanie mężczyźni. Prawie połowa z nich podchodzi do tego tematu bardzo ortodoksyjnie. Jako głowy rodzin tęsknią za tradycyjnym modelem rodziny, czują odpowiedzialność za przyszłość ich najbliższych i pragną, by była ona oparta na solidnym chrześcijańskim fundamencie. Zdanie to podziela znacznie mniej, bo tylko 30% pań.
Czy kobiety chcą przygotowywać świąteczną ucztę, za którą tylko czasem są wynagradzane wdzięcznością domowników? Czy wzorem swoich babek i mam czują, że to właśnie one odpowiedzialne są za świąteczny nastrój i pragną poświęcić swój czas i wysiłek po to, by wraz z ukochanymi zasiąść do wielkanocnego stołu i móc napawać się chwilami z rodziną? Okazuje się, że panie są bardziej otwarte na zupełnie inny model spędzania tego czasu. Coraz częściej opowiadają się za zerwaniem z tradycją. Nie chcą już dłużej dźwigać na swych barkach ciężaru przygotowań i - zanim usiądą wraz z bliskimi, by świętować, choć nie zawsze im się to udaje w nawale obowiązków - dbać o wielkanocne menu zadowalające najbliższych i gości oraz o wiosenne porządki i ustrojenie domu. W związku z tym aż połowa kobiet deklaruje, że gdyby tylko miały okazję chętnie wyjechałyby za granicę, podobnie myśli 28% panów. Osoby, które już korzystały z tego rodzaju wypoczynku w czasie świąt stanowią 13% zapytanych, ale 14% kobiet i 12% mężczyzn nie powtórzy tego w tym roku. Natomiast 5% pań i 12% panów chce zawsze wyjeżdżać na Wielkanoc. Ta część uważa to za swoją „tradycję” i ma zamiar już zawsze w ten sposób spędzać czas świąteczny – który zupełnie w ich umyśle nie różni się od innych niepracujących dni. Polacy spędzają czas świąteczny jak wakacje najczęściej na Malcie. Małe państwo może poszczycić się piękną wczasową pogodą, malowniczym otoczeniem i ciekawymi zabytkami. Na drugim miejscu plasuje się Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie. Tam Polacy mogą brać w udział w tamtejszych obrzędach takich jak pochody w Wielkim Tygodniu, czy przedstawieniach w Niedzielę Wielkanocną, które ogłaszają radosną nowinę Zmartwychwstania Pana.
Okazuje się, że Polacy, uważani za tradycjonalistów, coraz częściej wybierają rozwiązania odmienne od tych, które znają od dzieciństwa. Zwłaszcza kobiety, które są wyemancypowane i coraz chętnie zajmują się głównie karierą, mają dość obowiązków, które uważane są za „kobiece” i zamiast spędzać czas w kuchni, oczekują od ich partnerów, że w tym czasie będą mogły odpocząć. Mężczyźni, którzy również niedawno zachłysnęli się wolnością i możliwością niczym nieskrępowanych wyborów i rozwiązań, coraz częściej tęsknią za tym co tradycyjne i sprawdzone przez wiele pokoleń.
Czytaj również: