Życie singla w pojedynkę, przyczyny Twojej samotności. | Poznaj sposoby jak szukać partnera i zawrzeć nowy związek uczuciowy.
Samotność może
się przejawiać na kilka sposobów.
Samotni mogą mieć grono znajomych,
przyjaciół, lecz ciągle poszukiwać tego jednego, najbliższego człowieka.
Można też być całkiem samotnym, wieść
życie w pojedynkę. Żyć
niczym oddzielony grubym murem od reszty świata pustelnik. Ten drugi
rodzaj samotności wydaje się być szczególnie bolesny. Samotność można
także podzielić na tę z wyboru i tę z konieczności. Podział ten jest
jednak często bardzo niewyraźny. Jedno jest pewne: samotność to nie
wyrok. Można stawić jej czoła.
Portal dla Singli MyDwoje.pl radzi:
pożegnaj swoją samotność, życie singla w pojedynkę.
Nie każdy z nas to samotny wojownik
„Wojownik światła wie, że żaden człowiek nie jest samotną wyspą. Wie, że nie może walczyć sam. Jakiekolwiek byłyby jego zamiary, zawsze potrzebuje innych ludzi”. Fragment ten pochodzi z książki Paulo Coelho pt. „Podręcznik wojownika światła”. Gdyby przyjrzeć się bliżej naszemu światu, można by ze zdziwieniem stwierdzić, że mamy wokół siebie wielu samotnych wojowników. Czyżby zatem słowa Paulo Coelho aż tak bardzo odbiegały od prawdy? A może wojownicy nie wiedzą, że można stworzyć związek uczuciowy, pozwolić, by nawiązała się nowa relacja partnerska i walczyć inaczej niż w pojedynkę? I wygrać. Jakie są przyczyny Twojej samotności?
Samotność i jej przyczyny
- Wcześniejsze rozczarowania. Niektórzy z nas odważnie przechodzą przez miłosne zawody i po pewnym czasie od rozstania są w stanie ponowie zaangażować się w nowy związek uczuciowy. Istnieje jednak dość znaczna grupa „wrażliwców”, którzy latami rozpamiętują utraconą miłość. Są to często ludzie mający głęboką wiarę w to, że związek uczuciowy powinien trwać całe życie; są także osoby, które zostały zbyt mocno zranione i boją się zaufać na nowo, odczuwają strach przed miłością, myśląc, że w każdym związku partnerzy sprawiają sobie ból. Zamknięcie się w sobie wydaje się być bezpieczniejsze niż otworzenie się przed drugim człowiekiem i ryzyko, że znów będzie się cierpieć. Tymczasem takie właśnie osoby, jako szczególnie wrażliwe emocjonalnie, mają szansę stworzyć wyjątkowo ciepłą i głęboką więź z nowym partnerem;
- Zbyt niska samoocena. Singiel z kompleksami ma często przekonanie, że jest „zbyt brzydki” lub „za mało inteligentny”, dlatego nie może nawiązać nowej relacji partnerskiej. Nie na darmo często słyszymy nakaz typu „Jeśli jesteś samotny, pomyśl pozytywnie o sobie, pokochaj siebie, by ktoś inny mógł Cię pokochać”. Osoby z obniżoną samooceną często nawet nie starają się znaleźć partnera, gdyż nie wierzą, że ktoś mógłby je pokochać i w ten sposób skazują siebie na życie w pojedynkę; lub angażują się w związki krótkotrwałe, nierzadko z nieodpowiednimi partnerami, a kolejne rozstania są dla nich niesłusznie potwierdzeniem ich rzekomo niskiej wartości;
- Wzory z dzieciństwa. Związek rodziców lub innych osób wychowujących dziecko stanowi zazwyczaj pierwszy wzorzec partnerstwa. Jeżeli w związku opiekunów stało się coś szczególnie trudnego, niepokojącego bądź rodzice tworzyli związek toksyczny, wówczas dorastający człowiek może przyjąć przekonanie, że bliskie relacje interpersonalne są bolesne i bezpieczniej jest z nikim się nie wiązać, ponieważ partnerzy ranią się wzajemnie. Nie oznacza to, że wszystkie osoby, wychowane w niezbyt szczęśliwych domach, są skazane na tego typu myślenie. Ma to miejsce zazwyczaj u ludzi szczególnie wrażliwych lub gdy sytuacja w przeszłości była bardzo trudna.
- „Modny” styl życia. W naszej kulturze dość popularne jest przekonanie, że najpierw należy się „wyszaleć”, a dopiero potem budować poważny związek; lub „najpierw kariera, później rodzina”. Takie zjawisko jest jednak powszechne głównie wśród młodych osób i w wielu przypadkach pragnienie posiadania bliskiej osoby wysuwa się po pewnym czasie na pierwszy plan. Trzeba jednak przyznać, że samotność, życie w pojedynkę staje się coraz bardziej popularne. Podkreślane są zalety, dobre strony samotności - głównie wolność i swoboda działania bez konieczności rozważania, czy takie zachowanie zrani partnera, lub czy będzie się z nim zgadzał. Każdy z nas ma prawo do wyboru własnego stylu życia, jeśli mu to odpowiada może być samotny, gorzej jednak, jeśli z powodu presji otoczenia na „bycie modnym”, samemu przed sobą ukrywa się pragnienie posiadania bliskiej osoby. Czasem może to być także przykrywka dla strachu przed stworzeniem związku z powodu np. niskiej samooceny lub wcześniejszych rozczarowań, którzy przynosili nam poprzedni partnerzy.
Jak stworzyć nowy związek uczuciowy?
- Na początku zastanów się, jakie jest rzeczywiste źródło Twojego życia w pojedynkę? Czy odczuwasz wiele obaw związanych z tym, że stworzysz nowy związek uczuciowy, czy może naprawdę wolisz być samotny? Ustalenie przyczyn bywa trudne, gdy okaże się, że Ty sam nie w pełni sobie je uświadamiasz. Jeśli posiadasz inną bliską osobę np. przyjaciela lub kogoś z rodziny, spróbuj porozmawiać z nim na temat Twojego zachowania, stylu życia. Gdy wciąż czujesz, że nie potrafisz przełamać w sobie dwóch przeciwstawnych tendencji: pragnienia posiadania partnera i strachu przed tym, rozważ spotkanie z terapeutą;
- Gdy zostałeś porzucony i odczuwasz smutek z powodu straty, daj sobie trochę czasu. Bycie samemu ze sobą przez krótki okres czasu pozwoli Ci pożegnać się z tym, co było, oraz zastanowić się, jakich błędów nie powinieneś popełniać w przyszłym związku.
- Jeżeli natomiast Twój ostatni partner odszedł już dawno temu, a Ty ciągle nie potrafisz lub boisz się i bronisz przed tym, by powstała nowa relacja partnerska, zastanów się, czy taki styl życia naprawdę Ci odpowiada. Bliski związek zawsze wiąże się z ryzykiem. Twoje obawy mogą być silne, ale masz szansę z nimi walczyć. Czy zamiast siedzieć w swoich czterech ścianach, nie wolałbyś iść z kimś za rękę na spacer? Spędzić razem Sylwestra?
- Nie unikaj kontaktu z innymi ludźmi. Fakt, że w obecnej chwili nie masz partnera, nie oznacza, że powinieneś rezygnować ze spotkań i zabaw w większym gronie. Kontakty z ludźmi, w których otoczeniu czujesz się dobrze, mogą przynieść Ci dużą ulgę, zwłaszcza jeśli odczuwasz pustkę z powodu braku bliskiej osoby. Jeżeli zaś z pewnego powodu masz trudności w tworzeniu związku uczuciowego, lecz czujesz, że tkwi w Tobie pragnienie posiadania partnera, spróbuj na początku budować lub umacniać jak najwięcej kontaktów opartych na przyjaźni lub bliskiej znajomości: takich, które nie wymagają od razu dużej bliskości. Powoli ucz się otwierać swoje wnętrze przed drugim człowiekiem;
- Zastanów się nad tym, co o sobie myślisz. Jeżeli znajomi lub rodzina często mówią Ci, że nie doceniasz swoich talentów, umiejętności, prawdopodobnie masz zaniżoną samoocenę. Spróbuj nad tym popracować. Jeśli stwierdzisz, że samoakceptacja jest dla Ciebie wyjątkowo trudnym zadaniem, poproś o pomoc specjalistę-psychologa. Pamiętaj, że każdy człowiek jest wart tego, by go pokochać. Samotności nie można tłumaczyć, mówiąc „jestem nikim”: to tylko forma ucieczki przed samym sobą. Potrzeba stworzenia bliskiej relacji jest naturalna i tkwi w każdym z nas;
- Nie rób niczego na siłę. Nie wszyscy ludzie do siebie pasują, czasami poszukiwanie odpowiedniego partnera może trwać bardzo długo. Jeżeli zwiążesz się z kimś, kto do Ciebie nie pasuje, możesz odczuwać np. samotność w związku. Nawet jeśli czujesz presję otoczenia, by nie żyć już dłużej w pojedynkę, pamiętaj, że warto poczekać, by znaleźć kogoś, z kim będziesz się czuł naprawdę szczęśliwy. Może Ci w tym pomóc Test Doboru Partnerskiego w MyDwoje.pl masz szansę znaleźć dla siebie właśnie drugą połowę, dzięki dopasowaniu osobowości, czym kierujemy się kojarząc pary.
Czas, by powstała nowa relacja partnerska
Jeśli czujesz się samotny, wiesz najlepiej, jak bardzo jest to czasami dokuczliwe. Niektórzy ludzie twierdzą, że można przyzwyczaić się do samotności, ale może lepiej nie przyzwyczajać się do tego, z czego nie czerpiesz pełnego szczęścia. Bez względu na to, kim jesteś, nie musisz być już dłużej sam. Spróbuj, jak słodko smakuje szczęście we dwoje. Nie wojuj dłużej sam. Jeżeli pragniesz skończyć z samotnością i poczuć, że jest przy Tobie ktoś, komu na Tobie zależy, ktoś z kim się rozumiesz i komu możesz w pełni ufać, poznaj osoby poszukujące prawdziwej miłości i pragnące znaleźć partnera na stałe za pośrednictwem serwisu MyDwoje.pl.
Czytaj również: