Pozostałe częste przyczyny rozwodów to: naganny stosunek do rodziny, alkoholizm (tendencja malejąca z 21,7% na 16%), kłótnie o pieniądze (wzrost z 7% na 8%), zdrada (spadek z 25% na 21%). Jednak najczęściej występuje: niedopasowanie charakterów. Niepokojąco rośnie także liczba ogólna rozwodów, w 2010 roku było ich 61 tysięcy (1), a w 2017 już 65 tysięcy. Tyle par małżeńskich musiało przejść bolesne doświadczenie rozwodu. Ponad 16 tysięcy z nich w 2010 i aż niemal 28 tysięcy par w roku 2017, podało niezgodność charakterów, jako przyczynę rozpadu ich małżeństwa, a kolejne 5 tysięcy - jako jedną z dominujących przyczyn. Czyli jest to już prawie co druga para!
O przyczyny rozwodów i oficjalnie podawane powody zapytaliśmy praktyka, adwokat Małgorzata Lewandowska specjalizującą się w prowadzeniu spraw rozwodowych: Rozmowa z klientem o rozwodzie to cały arsenał okoliczności, którymi dana osoba uzasadnia swoją decyzję o rozwodzie. Moje doświadczenie zawodowe pokazuje, iż najczęściej spotykaną przyczyną rozpadu związków małżeńskich jest niedopasowanie i przemoc ( tutaj należy wziąć pod uwagę różne jej rodzaje). Wnioskowanie, że jest to przemoc stosowana jedynie wobec kobiet jest błędne. Bardzo często też Panie stosują przemoc wobec swoich mężów. W mojej ocenie i zgodnie z moim doświadczeniem bardzo wysoki poziom agresji w małżeństwach i nieumiejętność rozmowy, komunikacji to podstawowe przyczyny rozwodów w Polsce. Bardzo często okazuje się, że oczekiwania partnerów wobec siebie nawzajem ale także i wobec partnera nie znajdują pokrycia w rzeczywistości i wówczas następuje niedopasowanie zarówno i potrzeb jak i oczekiwań.
Dochodzi również inny czynnik, coraz częściej - rozpoczęcie znajomości prowadzącej do małżeństwa dochodzi poprzez Internet, w sieci, co powoduje dużą niewiedzę o partnerze. A po zawarciu związku małżeńskiego – często- także duże rozczarowanie. I to z pewnością spowodowane jest nadmierną ufnością. Zamiast racjonalnie obserwować i dać czas znajomości – przyjmujemy oświadczyny i szybko biegniemy do USC. Dlatego moim zdaniem bardzo ważny może tutaj okazać się test doboru partnerskiego - ta okoliczność bardzo mocno eliminuje niedopasowanie rozstania.
Oficjalne dane podają bardzo ogólnikowe stwierdzenia. Poprawkę jaką należy wziąć każdorazowo przy analizie tych danych jest to, że „niezgodność charakterów” podawana jako najczęstsza przyczyna rozwodów ujawniana jest z uwagi na niechęć stron do dzielenia się przed sądem faktycznymi powodami rozpadu małżeństwa. Bardzo często bowiem strony decydują się na rozwiązanie małżeństwa bez tzw. orzekania o winie i wówczas stwierdzenie, iż występuje niezgodność charakterów jest po prostu bardzo racjonalne. Nieprzedstawianie też przed Sądem wszystkich faktycznych powodów rozpadu małżeństwa może mieć bezpośrednie przełożenie po prostu na szybkość postępowania sądowego. Nie zapominajmy ponadto, iż istnieje taka grupa rozwodzących się osób, iż mimo rozwodu nie chcą podawać faktycznych przyczyn rozpadu małżeństwa ze względu na wzajemny szacunek – wówczas jako przyczyna podawana jest właśnie niezgodność charakterów.
Najczęściej widać zgodność charakterów w praktyce, co przewiduje: Wynik Testu dla Ciebie - Profil Partnerski. Po raz kolejny okazuje się, że problemy wynikające z różnic temperamentu oraz hierarchii wartości, na początku znajomości często nieistotne, skutecznie zmniejszają szanse na szczęśliwe i długotrwałe pożycie partnerów. W obecnych czasach pełnych pokus i dynamicznego rozwoju naszego indywidualizmu tylko związek oparty na zgodności osobowości, wspólnocie wartości życiowych oraz silnym uczuciu wydaje się dobrze rokować. Dobrze dobrane pary mogą znacznie poprawić statystykę rozwodów, ale jak się dobrze dobrać?
Popularny stał się na świecie test psychologiczny wykorzystywany w celu lepszego dopasowania przyszłych partnerów i diagnozy związków par przychodzących na terapię małżeńską do gabinetów psychologicznych. W doborze nowych szczęśliwych par pomocnym narzędziem jest Test Doboru Partnerskiego autorstwa Andrzeja Rutowskiego, dostępny online w internetowym biurze matrymonialnym MyDwoje.pl. Test powstał w oparciu o ponad trzydziestoletnią praktykę terapeutyczną, długoletnie studia oraz zastosowanie teorii i metodyki testów psychologicznych jego autora.
Test Doboru Partnerskiego czerpie z psychologii humanistycznej Fromma, psychoanalizy Junga i teorii testów psychologicznych Cattella, Eysencka, Gougha i Heilbruna. Jego wyniki pozwalają ustalić niemal natychmiast po ukończeniu Testu zgodność osobowości Uczestników, tzw. Profil Partnerski. Umożliwia on w następnym kroku kojarzenie ofert według Zgodności Osobowości potencjalnych partnerów.
Czytaj również: