Otaczają nas testy. W szkole, na uczelni, w pracy, możemy znaleźć testy w Internecie. Zwykle są to testy, które sprawdzają stan naszej wiedzy, ale także takie, które pomagają nam znaleźć partnera w Internecie. Burzymy się przeciwko nim. Nie bez racji sądzimy, że ważniejsza jest umiejętność odnajdywania odpowiedzi niż zapamiętanie konkretnej informacji. Od tego są encyklopedie, słowniki, Internet. Czym różnią się, od tego typu testów, testy psychologiczne? One nie sprawdzają wiadomości, a oceniają zdolności, zainteresowania, potrzeby, postawy, dopasowanie, cechy osobowości, umiejętność radzenia sobie ze stresem, zgodność osobowości - właśnie tak działa test psychologiczny w doborze partnerskim MyDwoje.pl. Czy można mu zaufać, czy jest rzetelny i trafny? Czy stosowanie testu nie grozi zaszufladkowaniem, nie ogranicza wolności i nie narusza intymności? Portal dla Singli MyDwoje.pl stara się odpowiedzieć na te pytania a przykłady zastosowania w praktyce przedstawiony został jako wynik dla partnerów - Zgodność Osobowości.
Testy nie są obce także dorosłym. Muszą się im poddać na przykład w procesach rekrutacyjnych. Firma szuka pracownika często w pierwszej kolejności w realu - wśród członków rodziny i znajomych. Gdy takich możliwości już nie ma, pojawia się ogłoszenie w Internecie. Pracownik odpowiedzialny za kadry firmy albo sam właściciel przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną, a przy wyborze pracownika często kieruje się intuicją. W jej efekcie przyjmowane są osoby, które potrafią zrobić dobre wrażenie, są elokwentne i pewne siebie. Dlatego pomyśl pozytywnie o sobie, pokonaj nieśmiałość, a pomoże Ci to nie tylko znaleźć partnera, ale także pracę. Zastosowanie testów psychologicznych w rekrutacji pomaga poprawić dobór pracowników.
Jak szukać, aby znaleźć? Czy szukanie życiowego partnera nie jest najważniejszą rozmową kwalifikacyjną? Taka rekrutacja czasem trwa długo, jednak decyzje podejmujemy najczęściej intuicyjnie, spontanicznie, nie rozpatrujemy analitycznie szans na trwałość związku, wszelkie uwagi rodziny traktujemy histerycznie jako próbę naruszenia naszej niezawisłości. Testy psychologiczne także w dziedzinie doborów partnerów mają szerokie zastosowanie i są bardzo skuteczne.
Szeroko o intuicji pisze David G. Myers w książce „Intuicja – jej siła i słabość” wydawnictwa „Biblioteka Moderatora” z Wrocławia. Ostatecznie gotowi jesteśmy iść do wróżki, aby zdradziła nam przyszłość, do astrologa, numerologa, ostatecznie do grafologa, ale nie do poradni psychologicznej! Dlaczego nie wierzymy psychologom, nie wierzymy ich narzędziom, czyli testom? Z powodu złych doświadczeń? A może boimy się, że psycholodzy ograniczą naszą wolność, będą rządzić ludźmi, decydować za nich o wyborze studiów, pracy czy partnera życiowego? Bardziej ufamy intuicji niż testom? A przecież kluczem do znalezienia partnera może być zaufanie także testom psychologicznym.
Andrzej Rutowski, psycholog MyDwoje, autor Testu Doboru Partnerskiego