Zdecydowałaś się na związek z obcokrajowcem, czeka Cię przeprowadzka do Niemiec wraz ze swoim dzieckiem? Zapewnij mu odpowiednie warunki do nauki i zabawy! Prawdopodobnie nie zna ono języka i będzie czuło się nieco zagubione w obcym kraju z dala od polskich przyjaciół i dalszej rodziny. Wprawdzie człowiek uczy się w młodym wieku niezwykle szybko, jednak należy dołożyć wszelkich starań, by pomóc mu odnaleźć się w nowych warunkach.
Oto kilka podstawowych
rzeczy, które powinnaś zrobić tuż po przyjeździe, aby twoje polskie dziecko w Niemczech czuło się szczęśliwe.
Jeśli twoje
dziecko ma już 6 lat musi rozpocząć naukę w szkole podstawowej (Grundschule). Pierwszy dzień w szkole jest bardzo przyjemny dla uczniów, gdyż otrzymują od rodziców torby pełne przyborów szkolnych, prezentów, słodyczy (Schultüte). Liczba
godzin lekcyjnych waha się od 20 do 30 w ciągu tygodnia, w zależności od klasy
i wieku dziecka. Normalnie szkoła podstawowa trwa cztery lata, następnie
rodzice otrzymują od nauczycieli rekomendację, do jakiego typu szkoły dziecko jest najlepiej przystosowane. Jest ona oparta na wynikach w nauce dziecka, jego zdolnościach
i zainteresowaniach. Jeżeli dziecko ma problemy z nauką nauczyciel może
zaproponować posłanie go do specjalnej Sonderschule (źródło: polscott24.pl). Możesz mieć
trudności z odpowiednim wyborem szkoły.
Nie zapomnij więc sprawdzać wyników placówki, którą bierzesz pod uwagę (zarówno państwowej
jak i niepublicznej). Porozmawiaj także z
rodzicami dzieci uczęszczających
do danej szkoły. Poziom szkół państwowych i prywatnych jest zróżnicowany.
Zapisanie dziecka do szkoły w Niemczech nie jest zbyt skomplikowane. Jeżeli jesteś oficjalnie zarejestrowana jako rezydent Federacji, szkoła sama do ciebie napisze ze wszelkimi potrzebnymi informacjami, takimi jak niezbędne zaświadczenia lekarskie (badanie kwalifikujące dziecko do szkoły jest prowadzone przez miasto. Następnie musisz udać się do szkoły (otrzymasz informacje pocztą, Einschreibung) i zapisać swoje dziecko. Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś, czy poślesz je do szkoły prywatnej czy państwowej, musisz poświadczyć lokalnej placówce, jaką edukację dla dziecka planujesz i odebrać ze szkoły miejskiej zaświadczenie o tym. Miej świadomość, że uczęszczanie do szkoły jest dla dziecka obowiązkowe, więc musisz być w kontakcie z twoją szkołą w rejonie (Sprengelschule). Ciekawą alternatywą może być dla Ciebie szkoła o profilu niemiecko-polskim, co oczywiście będzie bardzo trafnym rozwiązaniem. Przykładem takiego miejsca jest Szkoła Podstawowa im. Kathariny Heinroth, Państwowa Szkoła Europejska w Berlinie o profilu niemiecko - polskim. Tego typu szkół nie brakuje oczywiście w innych miastach. W celu zapisania się do takiej szkoły należy najpierw zameldować się w szkole podstawowej w rejonie zamieszkania i tam złożyć wniosek o przeniesienie (Antrag auf Umschulung in eine andere Grundschule). Należy przynieść w/w wniosek, świadectwo urodzenia i zameldowania dziecka oraz własny dokument tożsamości i zameldowania. Zameldowania należy dokonać osobiście, a nie poprzez szkołę rejonową. Ta szkoła przyjmuje dzieci, których językiem ojczystym jest niemiecki bądź polski. Przed przyjęciem odbywa się test sprawdzający umiejętności językowe każdego dziecka. Od wszystkich dzieci oczekuje się, że rozumieją w stopniu podstawowym język partnerski (polski lub niemiecki). (źródło: http://www.katharina-heinroth-grundschule.de/).
Na terenie Bawarii istnieje także weekendowa szkoła polska przy Balanstrasse. Druga możliwość utrwalania języka polskiego niedzielna szkoła przy polskiej misji katolickiej przy Hesstrasse w Monachium. Tu zajęcia odbywają się po niedzielnej mszy dla dzieci.
Nie tylko nauką i pracą żyje człowiek. Na początku pobytu dziecka w Niemczech powinnaś przeprowadzić pewnego rodzaju „akcję promocyjną regionu“, której celem będzie oczywiście zafascynowanie twojej pociechy nowym miejscem. Pokaż mu, jak ciekawie można spędzać tam czas i jak wspaniałych ludzi można poznać. Nie będzie to trudne zadanie, gdyż niemal całe Niemcy oferują szeroki wachlarz rozrywek dla maluchów. Nie ukrywajmy, że będziesz musiała zainwestować w to trochę pieniędzy, lecz przekonasz się sama, jak wiele zyskasz. Dzięki twoim zabiegom, dziecko dostrzeże, jak fajnie jest mieszkać w nowym miejscu. Jest to szalenie ważne właśnie tuż po przeprowadzce. Wraz ze swoim partnerem sprawdź aktualną ofertę parków rozrywki, kin i wesołych miasteczek i placów zabaw. Wybierzcie się na wycieczkę po mieście, by poznać wspólnie ciekawe miejsca.
Baw się dobrze i myśl pozytywnie! Z pewnością nie tylko Twoje dziecko może czuć się na początku
zagubione w nowych warunkach. Tobie też
bywa ciężko przyzwyczajać się do nowego życia tak z dnia na dzień. Pamiętaj
jednak, że nie jesteście sami. Zadałaś sobie trud, by wszystko zmienić w swoim życiu,
ponieważ znalazłaś swoją drugą połówkę.
Ciesz się nowym rozdziałem i pamiętaj, że
wszelkie zmiany prowadzą ku lepszemu, jeśli wprowadzasz je z miłości. Jeżeli jesteś samotną mamą w Niemczech zapraszamy do rejestracji na MyDwoje.pl, gdzie możesz wypełnić niemiecką lub angielską wizytówkę i razem z nami szukać partnera Niemca w Niemczech. Powodzenia!
Na terenie Bawarii dzieci mają wiele okazji nauki języka polskiego. W zależności od styczności z językiem i zdolności teatralnych, językowych dzieci przychodzi im to łatwiej i trudniej. W rodzinach mieszanych, mama z Polski, tata Niemiec często język polski kuleje. Językiem rodziny staje się niemiecki a otoczenie językiem niemieckim w szkole, na podwórku powoduje, że język polski choć aktywnie praktykowany przez matki staje się drugim językiem dla dziecka.
Humorystycznie obrazuje to zjawisko rysowniczka satyryczna KURA – KU RAdości w rysunkach o Polakach w Niemczech.
Jedziemy monachijskim metrem.
W wagonie wieża Babel.
– Wiesz, w metrze byli chyba ludzie z całego świata – mówię wieczorem do B.
– Uhm – B. zgadza się wylewnie z moja obserwacją.
– Ani jednego Niemca! – ekscytuję się.
– Oprócz nas! – krzyczy entuzjastycznie G.
B.i ja rechoczemy dziko.
G. mruży oczy (czytaj myśli intensywnie).
– A nie, my to Polaki przecież! – G. mówi radośnie.
Szukasz dopiero partnera za granicą? Sprawdź nasze zagraniczne oferty panów.
Czytaj również:
Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej
Zarejestruj się
Pytam, bo planujemy wyjechac do Niemiec, coreczka ma 3,5 roku. Obawiam sie kkwestii przedszkola. W POlsce super sobie radzi, jest otwarta i niesamowcie wygadana. Ale niemieckiego nie zna wogule. I co robic?
1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-48 |