Boże Narodzenie w Niemczech
Trwają spory, czy Wielkanoc w Niemczech czy też Boże narodzenie powinno nosić miano najważniejszego święta w roku.
Zwyczaje wigilijne w niemieckim domu
Humorystycznie do tematu zwyczajów wigilijnych w niemieckim domu podszedł Steffen Möller, artysta kabaretowy, który często porównuje polsko-niemieckie różnice kulturowe. W Niemczech nie ma zwyczaju gotowania 12 potraw wigilijnych.
Kuchnia niemiecka proponuje na uroczyste danie wigilijne kaczkę lub gęś z czerwoną kapustą i knedlami. Co jeszcze warto wiedzieć o drzewku bożonarodzeniowym, kto je w Niemczech propagował, oraz które jarmarki bożonarodzeniowe warto odwiedzić?
Niemcy kochają choinki i drzewka bożonarodzeniowe.
Tradycja choinki wywodzi się leżącej na granicy Niemiec i Francji Alzacji. Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. W katolickiej Bawarii także ten zwyczaj się szybko przyjął i w okresie przedświątecznym można zakupić a nawet samemu wyciąć z choinkowej szkółki jodły i świerki.
Oddawanie prezentów do sklepów po Świętach
Wiele prezentów, szczególnie osobistych upominków jak perfumy, bielizna, biżuteria może nie pasować obdarowanej lub nie trafiać w jej gust. Z tej okazji wiele niemieckich sieci handlowych obiecuje możliwość zwrotu towaru po świętach a niektóre sklepy np. Karstadt przedłużają możliwość zwrotów ze zwyczajowych 14 dni nawet do 5 tygodni. Chodzi o to, by prezenty zakupione na początku okresu adwentowego także mogły być zwrócone do sklepu, jeżeli okażą się prezentowym niewypałem. Niestety nie zawsze, jak mówi Steffen Möller udaje się dokonać zwrotu bez paragonu, ale trzeba przyznać, że w okresie bożonarodzeniowym sprzedawcy niemieccy są bardziej elastyczni i przymykają oko na niektóre świąteczne transakcje.
Jarmarki bożonarodzeniowe w Bawarii
W Monachium istnieje wiele jarmarków bożonarodzeniowych od Marienplatz przez Brunnenhof der Residenz po Chinesischer Turm a nawet na obrzeżach Monachium np. Kaltenbergerer Christkindlmarkt w Geltendorf. Bardzo znany jest także tradycyjny
Romantyczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Regensburgu, gdzie wstęp jest płatny ale warto w nim uczestniczyć. W programie znajdziemy bowiem zwiedzanie zamku St. Emmeram, rezydencji dynastii Turn und Taxis, wspólne śpiewanie kolęd z księżną Glorią, dla dzieci możliwość przejażdżki na wielbłądzie i obejrzenia teatrzyku kukiełkowego.
Na tradycyjnych jarmarkach można kupić tu wiele typowych świątecznych upominków jak piramidy z szopką, dziadki do orzechów, (Nussknacker), tradycyjne figurki palące fajkę - kadzidełko (Räuchermännchen), drewniane stajenki pełen figurek, świąteczne ozdoby choinkowe. Popularne stały się na Weihnachtsmarktach także filzowe buty, biżuteria, czekoladowe narzędzia, owoce w czekoladzie, słodycze i oczywiście gorące słodkie wino z goździkami i cynamonem, tradycyjny Glühwein.