Sztuka wybaczania w związku | Zrozumieć znaczy wybaczyć?
Zarówno sztuka przepraszania, jak i sztuka wybaczania w związku są bezcenne. Wejście na drogę do wybaczenia, zwłaszcza w stosunku do osoby,
która kiedyś była dla nas bardzo ważna, to niezwykle trudny proces,
wymagający odwagi i pracy nad sobą. Dla własnego, przyszłego szczęścia,
które na początku może jeszcze wydawać się mgliste i niemożliwe, warto
jednak zrobić tak dużo, ile tylko można. Niektórzy ludzie
posiadają tę trudną sztukę wybaczania i potrafią uwolnić się od negatywnych
uczuć w niedługim czasie po doznaniu krzywdy. Są też osoby, które
latami noszą w sobie żal i urazę. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy, internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl wyjaśnia, co może zmienić w Twoim życiu wybaczenie. Poznaj
kroki do przebaczenia.
O trudnej sztuce wybaczania
Chwile, w których rani nas osoba, którą kochamy, należą do najbardziej trudnych momentów w życiu. Szczególnie samotni deklarują, że kiedyś już zostali skrzywdzeni, dlatego trudno im zaufać ponownie. Uczucia i emocje, które się wówczas pojawiają są szczególnie trudne: żal, smutek, poczucie bycia skrzywdzonym. Zadajesz sobie pytanie, dlaczego właśnie Ciebie to spotkało. Przecież naprawdę miałeś dobre intencje: chciałeś stworzyć szczęśliwy związek mimo różnic, dać partnerowi wiele miłości i wspólnie spędzonych, radosnych chwil. Byłeś pewien uczuć drugiej strony. Czułeś, że dostałeś od losu naprawdę wspaniały dar. Nie potrafisz, więc zrozumieć, dlaczego osoba, która zapewniała Cię o swoim uczuciu, sprawiła Ci ból. Wybaczenie to słowo, o którym na początku nawet nie jesteś w stanie pomyśleć.
Pamiętaj, że wybaczenie i zapomnienie nie są tym samym. Wybaczenie
ma służyć przede wszystkim Twojemu dobru i emocjom. Zapomnieć to wrócić
z powrotem do punktu, w którym krzywda się jeszcze nie pojawiła. Jeżeli
Twój partner mówi otwarcie, że żałuje tego, co zrobił lub cierpi z
powodu wyrządzonej Ci krzywdy, wtedy być może warto po wspólnych
rozmowach, rozpatrzyć kontynuację związku. Jeżeli natomiast bliska Ci
osoba zdaje się nie dostrzegać bólu, który Ci zadała, wówczas dla
własnego dobra warto zastanowić się, czy trwanie nadal w relacji jest
tym, czego pragniesz dla siebie. Miłość czy przywiązanie mogą sprawić,
że taka decyzja stanie się niezwykle trudna. Pomyśl jednak, że po
przebyciu bólu być może czeka gdzieś na Ciebie nowe szczęście.
Czy potrafisz wybaczyć partnerowi?
Spróbuj przyjrzeć się swoim myślom, dotyczącym osoby, która kiedyś wyrządziła Ci krzywdę. Jeżeli nadal żywisz urazę i nie wybaczyłeś, z pewnością myślisz o niej jako o kimś bezwzględnym, pozbawionym empatii, słabym, być może nawet odnajdującym przyjemność w krzywdzeniu innych. Prawda może być jednak zupełnie inna. Zastanów się jakie mogą być kroki do przebaczenia. Pomyśl o początkach znajomości z tą osobą. Czy lubiłeś spędzać z nią czas? Czy potrafiliście się komunikować i wyrażać uczucia? Czy miałeś wrażenie, że rozumie Cię jak nikt inny? A może kiedyś ta osoba sprawiła Ci miłą niespodziankę, która była skierowana tylko i wyłącznie do Ciebie? Każdy z nas posiada zarówno wiele zalet, jak i słabości. Zdrada zaufania może okazać się jednorazowym błędem, którego ta osoba więcej nie popełni. Często podejmujemy decyzje pod wpływem chwili, tzn. dlatego, że w danym momencie taki wybór wydaje się najlepszy. Później może okazać się, że nie do końca przewidzieliśmy skutki naszych działań i tym samym zraniliśmy drugą osobę, chociaż nie było to naszym zamiarem. Wbrew powszechnym odczuciom niewiele osób rani z czystą chęcią skrzywdzenia drugiego człowieka.
Jeśli wejdziesz na dowolnie wybrane forum dla samotnych poznasz historie osób, które mają podobne doświadczenia do Twoich. Najczęściej spotkała je zdrada zaufania. Szczególnie samotne kobiety nie potrafią wybaczyć i zaufać po raz kolejny. W związkach uczuciowych krzywda wyrządzona partnerowi nie musi być związana z chęcią zadania bólu. Często osoba raniąca nie zdaje sobie sprawy z tego, iż jej działania wywołały aż tak wielkie emocje u drugiej strony. Dlatego tak trudne jest wybaczenie w związku.
Jak zrozumieć partnera, który nas zranił i sprawił ból? Spróbuj spojrzeć na niego, jak na kogoś, kto posiada wiele zalet, ale pewnego dnia okazał zwykłą ludzką słabość lub po prostu nie był emocjonalnie dojrzały do podjęcia najlepszej decyzji. Nie pozwól, by miało to wpływ na Ciebie. Jak masz się czuć wartościowa i myśleć pozytywnie o sobie, gdy próbujesz sobie wmówić, że jesteś do niczego!?
Dlaczego warto wybaczać?
Być może wydaje Ci się, że w Twoim przypadku wybaczenie w związku jest niemożliwe lub zajmie Ci zbyt wiele czasu. W istocie jednak ta na pozór niewielka zmiana w stylu myślenia i uczuciach może dużo zmienić w Twoim życiu. Sztuka wybaczania w związku to cenny dar. Oto kilka porad:
-
Zrób sobie prezent. Czy często odczuwasz dyskomfort, związany z pojawiającymi się w Tobie, negatywnymi emocjami? Czy zamiast cieszyć się życiem i nowymi możliwościami, rozpamiętujesz dawne krzywdy i życzysz źle komuś, z kogo strony spotkała Cię kiedyś krzywda? Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś nie miał tych uczuć. Czy cieszyłyby Cię zwykłe, drobne, codzienne rzeczy? Pomyśl, o tym, że w istocie jesteś naprawdę godny tego, aby w pełni przeżywać radość i szczęście.
-
Pokonaj lęk przed bliskością. Osoby, które noszą w sobie urazę z przeszłości, często mają problem z wejściem w nowy związek z pełnym zaufaniem. Nie potrafią cieszyć się z relacji, gdyż ciągle podejrzewają, że jeżeli tylko pozwolą sobie zakochać się w drugiej osobie, zostaną znów skrzywdzone. W ten sposób nie dają sobie szansy na kochanie i bycie kochanym. Zbudowanie nowej relacji na podejrzeniach i żalu z powodu krzywd uczynionych przez kogoś innego, jest praktycznie niemożliwe. Nie istnieje coś takiego jak „zakochanie z dozą ostrożności”. Wybaczenie w stosunku do Twojej przeszłości daje Ci zatem szansę na spotkanie na Twojej drodze naprawdę wyjątkowej osoby i stworzenie z nią relacji, o której zawsze podświadomie marzyłeś.
-
Uwolnij energię. Negatywne emocje często blokują życiową energię. Sprawiają, że skupiasz się na myśleniu o niepowodzeniach lub na rozpamiętywaniu ran zadanych przez innych ludzi. Dlatego często czujesz, że nie masz już siły na realizację swoich marzeń, planów i wszystkiego, co było kiedyś dla Ciebie ważne. Wybaczenie wiąże się z zamianą negatywnych emocji na pozytywne czyli takie, które dadzą Ci siłę do wyznaczania nowych celów i dążenia do nich z pasją.
Kroki do przebaczenia - opinie osób z forum dla samotnych
Wiele osób, których opinie można znaleźć na niejednym forum dla samotnych, twierdzi, że ich uczucia w stosunku do kogoś, kto ich skrzywdził, są tak silne, iż wybaczenie staje się niemożliwe, pomimo chęci uwolnienia się od negatywnych emocji. Przez to samotne kobiety mają problem z wejściem w kolejny związek, wciąż towarzyszą im negatywne uczucia z poprzedniego. Sztuka wybaczania w związku jest warta poznania. Wybaczenie to pewien proces. Dla jednych jest to dłuższa droga, inni szybko osiągają życiową równowagę. Oto kroki do przebaczenia:
-
Żal i smutek. Te uczucia, pomimo iż nieprzyjemne, są całkiem naturalne. Zaprzeczanie im i udawanie, że wszystko jest w porządku, nie spowoduje, że uczucia te znikną. Ulgę przyniesie Ci tylko wyrażenie ich. Jeżeli masz taką potrzebę, możesz pozwolić sobie na płacz czy smutek. Obiecaj sobie jednak, że ten stan kiedyś minie.
-
Przebacz sobie. Osoby skrzywdzone często oskarżają się o bycie naiwnym, obdarzenie kogoś zbyt dużym zaufaniem i w zasadzie pozwolenie na skrzywdzenie siebie. Postaraj się zmienić ten tor myślenia i zastanów się, czy będąc całkowicie zamkniętym i nie obdarzając nikogo zaufaniem byłbyś chociaż trochę szczęśliwy? Umiejętność otwarcia się na innych potraktuj jako swoją siłę. Jesteś tylko człowiekiem i mogłeś kiedyś pomylić się, ufając niewłaściwej osobie. Nie zamykając się masz szansę odnaleźć kogoś, kto przyjmie Twoje uczucia i odwzajemni je ze zdwojoną siłą.
-
Zmień schemat myślenia. Jak wspomniano już powyżej, ludzie rzadko ranią innych dla samej „przyjemności” zadania bólu. Często po prostu podejmują decyzję, która pod wpływem emocji i kontekstu sytuacji wydaje im się najbardziej właściwa. Bywa, iż nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo kogoś skrzywdzili. Pomyśl, że błędy i słabości są wpisane w naturę ludzką. Zastanów się, jakie pozytywne cechy posiada lub posiadała ta osoba: z pewnością pozwoli Ci to spojrzeć na nią jak na zwykłego człowieka.
-
Planuj. Najlepszy powrót do codziennego i radosnego życia, to realizacja tych planów, o których samo myślenie sprawia Ci przyjemność. Zrób coś, o czym zawsze marzyłeś i co będzie tylko dla Ciebie np. zapisz się na kurs tańca, wspinaczki lub jedź na wyprawę w swój ulubiony zakątek świata. Odczuwając szczęście z pewnością przestaniesz myśleć o negatywnych zdarzeniach i być może spojrzysz również bardziej przychylnie na kogoś, kto wywołał u Ciebie żal i smutek.
-
Szczera rozmowa. Porozmawiaj w myślach z osobą, która Cię zraniła lub napisz do niej symboliczny list. Szczera rozmowa z kimś, kto kiedyś Cię zranił, nie zawsze przynosi korzystne skutki. Jest to bardzo bezpośredni powrót do przeszłości, który może spowodować, że Twoje uczucia staną się jeszcze silniejsze. Poza tym osoba, której to dotyczy, może nie zdawać sobie sprawy z faktu, że jej czyny czy słowa wywołały u Ciebie aż taki ból, że według Ciebie była to zdrada zaufania. Widząc jej zdziwienie lub obojętność możesz poczuć się bardziej zraniony. Dobry sposób na wyrażenie żalu i złości to napisanie listu do właśnie tej osoby, którego nigdy nie wyślesz. Możesz w nim opisać swoje wszystkie uczucia i przeżycia. Warto zakończyć list stwierdzeniem, że to, co było jest już przeszłością i teraz wkraczasz z nadzieją w nowy etap. Przebaczenie to proces. Pamiętaj, aby nie robić nic na siłę. Praca nad samym sobą sprawi, że stare uczucia odejdą, aby zrobić miejsce nowemu.
Polecana literatura:
1. Giulianini, A. „O przebaczeniu czyli jak uleczyć duszę”, Wydawnictwo Bratni Zew 2010.
2. Larsen, E. „Od gniewu do przebaczenia”, GWP, 2000.
Jowita Wójcik, psycholog