Marzy Ci się idealny mężczyzna, idealna kobieta? Czy idealny partner umie kochać trwale? Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jakie cechy powinien mieć nasz ideał?
Właściwie już na początku można stwierdzić, że w tej materii nie
istnieje ogólne pojęcie ideału: różnym ludziom podobają się przecież
różne rzeczy. Czy jednak na pewno?
Tymczasem, jeśli sami chcemy być idealnym partnerem - do tego wcale nie potrzeba diametralnej
zmiany. Każdy z nas ma swoją niepowtarzalną osobowość i całkowita zmiana
w celu przypodobania się płci przeciwnej nie miałaby najmniejszego
sensu. Można jednak wypracować pewne taktyki
zachowania, pozwalające zdobyć względy u potencjalnego partnera.
Zacznijmy od samego początku. T. K. Shackelford i D. M. Buss ujmują sposób, w jaki poszukiwany jest idealny partner z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej, tzn. poprzez poszukiwanie wspólnych dla nas i naszych przodków motywów zachowań. Zgodnie z
poglądami tych badaczy zarówno człowiek pierwotny, jak i żyjący współcześnie, kieruje się - niekoniecznie uświadomionym - pragnieniem przekazania swoich genów. Mężczyźni mają tutaj o wiele trudniejsze zadanie: w ich przypadku nie tak łatwo o całkowitą
pewność, że potomstwo, którym się opiekują, ma ich geny. Idealna partnerka, to przede wszystkim taka, która jest wierna. Poza tym powinna być opiekuńcza i troskliwa, tak, by poradzić sobie z wychowaniem potomstwa. Kobiety zaś, dzięki
temu, że - w przeciwieństwie do mężczyzn - mają pewność swojego macierzyństwa, poszukują partnerów, którzy byliby przede wszystkim silni, odpowiedzialni i zaradni, by mogli zapewnić środki niezbędne do życia dla niej i jej dzieci – taki jest ideał mężczyzny. Chcemy kochać trwale - wierność jest pożądaną cechą. Mężczyzna, który trwa
wiernie u boku jednej partnerki, może swoje zasoby inwestować tylko w jeden związek, zamiast dzielić je między kilka kobiet.
Od czasów pierwotnych wiele się zmieniło. Był długi okres w historii naszych dziejów, kiedy to o stworzeniu związku decydowali nie sami zainteresowani, ale ich rodziny. Pojęcie „ideał mężczyzny” było wówczas silnie związane z jego majątkiem: zamożność partnera zapewniała kobiecie, zazwyczaj niepracującej i zależnej finansowo od innych, przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wymarzona kandydatka do stałego związku mogła być oczywiście bogata, gdyż połączenie dwóch majątków polepszało materialną jakość życia obojga partnerów, ale pod uwagę brano także jej inne cechy, takie jak młodość i zdrowie. Związek z kobietą młodą i cieszącą się dobrym zdrowiem, zwiększał szanse na posiadanie potomstwa i przekazanie majątku dziedzicowi. Kobiety stopniowo stawały się coraz bardziej samodzielne. Dzisiaj świetnie sobie radzą z wieloma zadaniami typowymi dla mężczyzn. Czy w związku z tymi zmianami obraz idealnego partnera, zarówno w przypadku kobiety, jak i mężczyzny, jest dzisiaj inny? Przyjrzyjmy się, co na ten temat mówią wyniki współczesnych badań. Jak zauważa Michael Lucas Moeller, autor książki pt. „Jak zaczyna się miłość? Pierwsze trzy minuty”, dzisiejsze badania w pokazują, że kobiety najczęściej wybierają panów o dobrej sytuacji materialnej i pozycji społecznej. Taki wniosek może jednak budzić spore zastrzeżenia: ukazuje bowiem kobiety jako bezuczuciowe materialistki. Naprawdę jednak pod takim wynikiem badań kryje się głębszy wymiar. Nie tylko milionerzy mają szansę kochać trwale i stworzyć stały związek. Panie, wybierając partnera, nie kierują się zazwyczaj ilością zer na jego koncie, lecz takim układem cech osobowości, które świadczą o pewnej zaradności życiowej. Cechy te to przede wszystkim inteligencja, dojrzałość, ambicja, zaradność, pewność siebie. Powstaje pytanie: dlaczego dzisiejsze kobiety, umiejące zapewnić sobie bezpieczeństwo materialne, ciągle poszukują mężczyzn, których charakter przynajmniej budzi nadzieje, że mogą oni osiągnąć dobry status materialny? Prawdopodobnie panie pragną mieć u swego boku kogoś równie lub bardziej zaradnego niż one. Tylko wtedy mogą znaleźć poczucie zrozumienia i bezpieczeństwa. Warto dodać, że kolejną, najczęściej wymienianą przez kobiety cechą idealnego mężczyzny jest poczucie humoru. Wyjaśnienie tego faktu jest dosyć oczywiste: z panem, z którym można się pośmiać, spotkania są o wiele ciekawsze, mają swobodniejszą atmosferę i nie można się na nich nudzić.
Użytkowniczki, które odwiedzają Serwis Matrymonialny MyDwoje.pl potwierdzają swoimi oczekiwaniami znane prawdy. Wśród osób korzystających z naszego portalu i wypełniających Test Doboru Partnerskiego, można zaobserwować następujące tendencje, jeśli chodzi o najbardziej pożądanego partnera: kogo szukają kobiety, przeważająca większość naszych Użytkowniczek uważa, ze najlepiej, gdy mężczyzna jest czuły, inteligentny, odpowiedzialny, troskliwy, uczciwy, szczery oraz dojrzały. Najmniej pociągający wydaje się natomiast partner, który jest praktyczny, logiczny, łagodny, oszczędny, rzetelny, dokładny, systematyczny, zdolny i zręczny. Może to budzić pewne zdziwienie, wiadomo bowiem, że praktyczność czy systematyczność nie są wcale negatywne, a w pewnych sytuacjach mogą być nawet pomocne. Gdy jednak bliżej przyjrzymy się wszystkim niepożądanym cechom, stwierdzamy, że partner je posiadający może wydawać się nieco… nudny i „zbyt idealny”. Być może ujawniają się tutaj współczesne oddziaływania kulturowe: modny obecnie wizerunek mężczyzny-macho jest zaprzeczeniem łagodności i systematyczności. Co prawda żadna kobieta nie chce zostać uwiedziona, a następnie porzucona, jak to zwykle czynią macho, lecz pragnęłaby zobaczyć pewne elementy jego osobowości u swojego partnera; męskość, szarmanckość i odrobina spontaniczności na pewno sprawią, że życie z takim mężczyzną będzie ciekawe. Innym wyjaśnieniem faktu, że panie nie pragną zbyt „uporządkowanych” mężczyzn może być to, że same nie uważają się za idealne. Niewiele pań wypełniających Test Doboru Partnerskiego przyzna, że są absolutnie logiczne, praktyczne czy oszczędne. W tej sytuacji życie z doskonałym pod tymi względami mężczyzną mogłoby oznaczać brak poczucia zrozumienia i częste konflikty. W przypadku pożądanych u partnera cech można zaobserwować dwie tendencje. Po pierwsze, mężczyzna taki powinien być inteligentny, odpowiedzialny i dojrzały - dzięki temu ma szansę zapewnić kobiecie odpowiedni standard życia. Natomiast jego czułość, troskliwość i szczerość daje możliwość zbudowania szczęśliwego związku.
Dominują zgodność kryteriów i osobowości, jednak najważniejsze jest wzajemne zainteresowanie.
Czy istnieją ideały? Czy należy szukać idealnego partnera? Czy doskonały związek to utopia? Znajdź partnera/ partnerkę, który do Ciebie naprawdę pasuje. Dowiedź się czy szukanie idealnego partnera gwarantuje idealny związek?
* W artykule wykorzystano informacje z artykułu D. M. Buss’a i T. K. Shackelforda pt. „Marital satisfaction in evolutionary psychological perspective” (W: Satisfaction in close relationhship, s. 7-24. Red. R. J. Sternberg. New York: Guilford Press ) oraz książki Michaela Lucasa Moellier pt. „Jak rozpoznać miłość. Pierwsze trzy minuty”, Wydawnictwo Nisza, 2006.
Milan Kundera
,, Nie każda kobieta jest godna tego, by nazywać ją kobietą. „
Jutta Burggraf
1-10 | 11-20 | 21-23 |