W kolorowych czasopismach pełno jest poradników typu: „Jak być prawdziwą kobietą”, „ Jaką chcą Cię widzieć mężczyźni”. Ale czy panowie znają w tym względzie poglądy swoich kobiet, a kobiety potrzeby mężczyzn? Czy zgadzają się nimi ? A jak same współczesne kobiety widzą swoją rolę w życiu? Czego pragną dla siebie? Jak widzą swoje miejsce w rodzinie i jakie, tak naprawdę, są?
Największe internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl przebadało blisko czterysta odpowiedzi udzielonych w sondażu na temat „Jaka powinna być wiodąca rola współczesnej kobiety?” Zobacz, jak widzą ją panowie, a jak panie.
Informacja prasowa, 20. lutego 2015
Jakiej kobiety szukają panowie, a jaką rolę przyjmują panie?
Panowie na rolę kobiety zapatrują się dość jednomyślnie. Prawie żaden nie cieszyłby się, gdyby przy swoim boku miał spełnioną specjalistkę, stawiającą tylko na karierę. Takich wskazań było zaledwie 3%. Wbrew temu, co piszą wszechobecne poradniki, mężczyźni nie pragną również niezależnych emancypantek (6% wskazań), ani kobiet wyzwolonych (jedynie 7% z nich).
Okazuje się, że polscy panowie w centrum zainteresowania najchętniej widzieliby swoją „skromną” osobę. Prawie 40% z nich pragnie, aby dzieliła z nimi życie wzorowa żona, stawiającą relacje z mężem na pierwszym miejscu. Najpewniej, mężczyźni tęsknią za tradycyjnym podziałem ról, za patriarchalnym wzorcem rodziny. Modelem może bardziej nowoczesnym, choć mocno angażującym dla pań, jest superwoman! 28% panów może wyobrazić sobie tworzenie domowego ogniska z kobietą nowoczesną, która podoła wszystkim spadającym na nią obowiązkom, czyli dbającej o męża, poświęcającej się dzieciom, świetnie prowadzącej dom oraz pracującej zawodowo. Nasuwa się tylko pytanie: jaką rolę w tym układzie panowie widzą dla siebie?
Czego zaś dla siebie pragną kobiety? Czy definitywnie stawiają tylko na swój rozwój i chcą inwestować wyłącznie w siebie? A może zgadzają się z panami i są skłonne spełnić ich fantazje? Okazuje się, że po części tak. Większość z nich, 46%, jako wiodąca rolę współczesnej kobiety uznaje właśnie połączenie wszystkich dostępnych kobiecie możliwości. Chcą pracować zawodowo, spełniać się, jako żona i matka oraz dbać o dom. Okazuje się jednak, że jest też dość liczna grupa kobiet, która nie zgadza się z tym i stawia na siebie, na swoją karierę, osobisty rozwój i własne przyjemności. 18% z uczestniczek sondy wskazało, że ich zamierzeniem jest bycie kobietą wyzwoloną, zaspokajającą przede wszystkim swoje potrzeby. 11% pań widzi siebie, jako niezależną emancypantkę, zwolenniczkę równouprawnienia w każdym aspekcie życia.
Jaka jest więc rola współczesnej kobiety? Kobiety mają coraz więcej do powiedzenia. Mogą same wybierać i stanowić o własnym rozwoju. Ale czy kobieta, która chce i potrafi połączyć samorozwój z dbaniem o męża, dom i dzieci, to współczesna siłaczka, przemęczona superwoman, czy też doskonale zorganizowana, piękna i zadbana oraz spełniona kobieta? Zapewne w dużej mierze odpowiedź zależy od tego, czy jest to nasza decyzja, czy tylko przykra konieczność.
Biuro matrymonialne MyDwoje dostrzega płciowe dysproporcje w oczekiwaniach co do roli kobiety w związku. Panowie na darmo szukają wzorowej żony i partnerki, gdyż pań z podobnym nastawieniem jest aż cztery razy mniej niż ich samych. Co piąta singielka - poszukująca partnera z nastawieniem kobiety wyzwolonej, zaspokajającej swoje potrzeby lub emancypantki - może także mieć kłopot ze znalezieniem partnera akceptującego jej plany. Takich panów jest bowiem dwa razy mniej niż pań. Kompromisem, będącym w stanie pogodzić obie strony, wydaje się być model kobiety wszechstronnej, superwoman. Panie, mimo obciążeń związanych z tą rolą, zdają się preferować tę opcję.
Więcej informacji:
Czytaj również: