Rozmowa telefoniczna jest szczególną formą kontaktu. Przez telefon rozmawia się łatwiej. Należy jednak podchodzić do niej z pewną ostrożnością. Pamiętajmy, że nie widzimy naszego rozmówcy, jego sposobu poruszania się, gestów oraz mimiki, a więc nasze wyobrażenia mogą nas szybko zwieść. Kiedy po raz pierwszy dzwonimy do osoby poznanej przez portal randkowy, chcemy zrobić na niej jak najlepsze wrażenie, dlatego rozmowa telefoniczna może okazać się nieco trudna. Jak wykazują badania, w kontaktach międzyludzkich najwięcej informacji czerpiemy nie z tego, co powiedziane wprost, ale ze sposobu, w jaki się wyrażamy. Prowadzenie rozmowy telefonicznej nie musi być stresujące. Portal dla Singli MyDwoje.pl podaje wskazówki na co zwrócić uwagę, aby dobrze się zaprezentować.
Można przygotować się do rozmowy, zmienić głos i sposób intonacji – wszystko dlatego, że chcemy wypaść jak najlepiej. Nie widząc drugiej osoby, zaczynamy ją sobie wyobrażać, często idealizować i dodawać jej cechy, których nie posiada. Pamiętajmy, że mowa ciała na pierwszej randce nie pozostawi żadnych wątpliwości co do drugiej osoby. Łatwo wtedy o rozczarowanie obydwu stron, gdy nasze wyobrażenia rozminą się z rzeczywistością, a znajomość dzięki długim rozmowom telefonicznym zdążyła się już zacieśnić. Niekiedy stres na pierwszej randce powoduje , że świetny mówca, sypiący jak z rękawa anegdotami i dowcipami, w rzeczywistości okazuje się podenerwowaną osobą, nie potrafiącą zebrać myśli.
Aby nie popaść w pułapkę fantazji, skróć rozmowę telefoniczną do grzecznościowej wymiany i podstawowych informacji, służących umówieniu spotkania. W ten sposób - być może - oszczędzisz sobie rozczarowania, a drugiej osobie zawodu, gdy miałaby się dowiedzieć, że nie odpowiada wyimaginowanemu obrazowi w Twej głowie.
Na co zwracać uwagę w czasie rozmowy telefonicznej? Jeśli obawiasz się, że nerwy mogą wziąć górę, zapisz, co chcesz powiedzieć. Warto skupić się na tym, by nasz przekaz był spójny i zrozumiały. Jeżeli się denerwujesz, mów krótkimi prostymi zdaniami. Nie daj się ponieść własnej fantazji. Nie snuj opowieści o swoich przygodach. Nie wymyślaj nieprawdziwych historii. Pamiętaj, że „podkolorowanie” rzeczywistości i tak wyjdzie na jaw podczas spotkania. Wtedy zaś druga osoba może mieć do Ciebie uzasadnione pretensje, jeżeli wcześniej przedstawiałeś się w innym świetle. Doceniaj szczerość drugiej strony i odpłać tym samym! Zapisanie tego, co chcesz powiedzieć, pomoże Ci również zadbać o formę Twojej wypowiedzi. Posługuj się poprawną polszczyzną, staraj się unikać błędów.
I jeszcze jedno… uśmiechaj się! Zarówno
w przypadku spotkań twarzą w twarz, jak i podczas rozmów
telefonicznych. Ten, z kim rozmawiasz, „usłyszy” uśmiech w
twoim głosie. Rozmowy z osobami pogodnymi są przyjemniejsze, dobrze
wpływają na nasze samopoczucie, znakomicie rozładowują nerwową
atmosferę i pomagają poczuć się swobodnie.
Pierwszego wrażenia, nie da się zrobić dwa razy, dlatego zanim rozpoczniesz rozmowę przez telefon, powinieneś poznać zasady savoir vivre prowadzenia rozmowy telefonicznej. Bardzo ważne jest, aby kierować się dobrymi manierami, być uprzejmym i kulturalnym.
Jeśli po raz pierwszy dzwonisz do nowo poznanej osoby i chcesz zrobić dobre wrażenie:
Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl życzy miłego telefonowania i jeszcze przyjemniejszych spotkań!
Komentarze (3) |
|
facet; 2018-05-06 11:05:04 |
Jedna pańcia pytała mnie czy mam samochód, domek jednorodzinny i konto bankowe |
M; 2017-10-20 00:21:10 |
Czy wypada aby w czasie pierwszej rozmowy telefonicznej rozmawiać na tematy polityczne? Czy wypada wymuszać na rozmówcy odpowiedzi na pytanie jakie są jego poglądy polityczne ? Co jeśli rozmówca nas do tego zmusza ? |
monia; 2015-08-05 18:14:11 |
Rozmowa telefoniczna to już połowa sukcesu. Jeśli dobrze nam się z kimś rozmawia to kolejne tematy pojawiają się jeden za drugim. Gorzej jak się gadka nie klei, wtedy to i w realu raczej nie zaiskrzy. Wiadomo czasem nerwy biorą górę, mamy pustkę w głowie, głos nam drży, ale najważniejsze aby być sobą, nie udawać kogoś innego. |