Buziak tak wspaniale zadomowił się w naszej rzeczywistości, że rzadko kiedy się nad nim zastanawiamy. Buziak na przywitanie, nagle skradziony sympatii czy jako wyraz wdzięczności lub zaangażowania to codzienność. Ale czy faktycznie taki swobodny buziak był zawsze czymś oczywistym?
Według Encyklopedii Brockhausa pocałunek jest „dotknięciem innego człowieka ustami na znak miłości”. Piękna definicja, prawda? Ale czy faktycznie każdy pocałunek jest wyrazem miłości? Czy zawsze zwiastuje zakochanie? A co ze zwyczajowym całusem w policzki – w zależności od części świata jeden, dwa lub trzy razy? Nie zawsze jest to przecież wyraz miłości, a nawet sympatii. Wystarczy spojrzeć na polityków witających się w ten sposób. Na myśl przychodzi również najsłynniejszy pocałunek w dziejach naszej planety: pocałunek, który był zdecydowanie symbolem tego co skrajnie złe, wyrokiem, zdradą. Wszyscy słyszeliśmy o pocałunku Judasza. Podobna historia dotyczy Cezara, do którego wraz ze wspólnikami podszedł Tillius Cimber prosząc o łaskę dla wygnanego brata. Pocałunki, które składali na głowie i piersi Cezara miały doprowadzić do śmiertelnych ciosów.
A jakie są najpopularniejsze miejsca, na których składany jest owy buziak?
Policzki – zazwyczaj są miejscem, które uznawane jest za godne pocałunku grzecznościowego lub serdecznego , np. na powitanie, pożegnanie, jako kazanie przywiązanie z członkami rodziny lub przyjaciółmi. W policzki całujemy również z wdzięczności lub przepraszając. Często ten rodzaj pocałunku zauważany jest również w relacjach z dziećmi i nie wzbudza on kontrowersji. Pocałunek w policzek może być też symbolem pozdrowienia i oficjalnego okazania szacunku.
Dłoń – w niektórych krajach jest to wyraz szczególnego szacunku. W rękę całowane są szarmancko zwłaszcza kobiety. Tu wszelkie poradniki savoir-vivre alarmują, by to mężczyzna wykonywał ukłon, zbliżając swoje usta do dłoni kobiety, nie zaś podnosił jej rękę, ciągnąc ją do swych ust. Nie powinno również wykonywać tego gestu na ulicy i w stosunku do zbyt młodych dziewcząt. Pocałunek w dłoń w niektórych kulturach jest również praktykowany, jako wyraz poddaństwa zwierzchnikom, osobom szczególnie ważnym – np. w stosunku do duchowieństwa czy władców. Pocałunek w dłoń miał być wyjątkowym wyrazem uniżenia. Np. żołnierze całowali po rękach Aleksandra Wielkiego leżącego na łożu śmierci, aby oddać mu cześć, a Rzymianie uznawali pocałunek w dłoń za pozdrowienia i trybuni, konsule i dyktatorzy kazali poddanym się w ten sposób nazywając to łaskawym accedere ad manum, czyli dopuszczeniem do ręki.
Stopy – niesamowite? A jednak
kiedyś bardzo popularne, jako sposób wyjątkowego uniżenia. Gest łączył się
właśnie z proskynezą, czyli bardzo niskim ukłonem. W starożytnym Egipcie
poddani całowali nawet miejsca, po których stąpał faraon. Pocałunkiem na krzyżu
prawego buta pontyfikalnego wyrażano szacunek do papieży. Z czasem ten rodzaj
okazywania przeniesiono znacznie wyżej, czyli na policzek. Np. w momencie
pasowania na rycerza – jak wszyscy kojarzymy z filmów – podczas ceremonii
pasowany był uderzany mieczem trzy razy ku czci Boga, archanioła Michała i św
Jerzego, a symbolem symbolem przemiany i wkroczenia do stanu rycerskiego stawał
się pocałunek składany na lewym policzku i pogłaskanie prawego.
Pocałunek w... - tam odsyłamy osoby, które chcemy obrazić lub skłonić, by dały nam spokój. Na szczęście w większości przypadków jest to tylko zwrot „niegrzecznościowy”, a nie faktyczne polecenie. Jednak znaczenie takiego pocałunku zmieniało się na przestrzeni wieków. Grecy uznawali okolice bioder za najatrakcyjniejszą część ciała, czego wyrazem była m.in. świątynia Afrodyty Kallipygos, czyli Pięknotyłej. Podobnego zdania byli Rzymianie, co potwierdza list, który od przyjaciela otrzymał Seneka: „Nie wzbraniała ust, i pupy nie odmówi”. Ale pocałunek w tę część ciała był również uznawany za wyraz hołdu szatanowi i przewijał się bardzo często w opisach obrzędów, w których miały brać udział osoby oskarżone o konszachty z diabłem.
A jak wygląda pocałunek zakochanych? Które miejsca na ciele poddajemy kochankowi w tym celu najchętniej. Okazuje się, że im bliższa relacja, tym pocałunki są bardziej wysublimowane. Jednak najczęściej wskazywanym i pożądanym przez zapytanych użytkowników Serwisu MyDwoje.pl jest pocałunek w usta. Jest to najbardziej oczekiwany buziak przez 40% kobiet i 54% mężczyzn. Nie bez powodu. Jest to pocałunek wyjątkowy. Wszyscy pamiętamy ten pierwszy i wspominamy go z nostalgią. To, jako jedno z niewielu wspomnień zostaje z nami na całe życie. Usta są bardzo unerwione i ukrwione – co potęguje siłę doznań. Amerykański profesor psychologii Gordon Gallup wskazał ponadto, że ten wyjątkowy całus służy badaniu partnera przez kobietę - swoistemu „smakowaniu” pod względem genetycznym. W trakcie badań na jaw wyszła też odmienność intencji całujących w zależności od płci: kobiety inicjują całus lub pozwalają się całować, kiedy kochają, motywacją mężczyzn jest nadzieja na zbliżenie intymne. A jeśli już o tym mowa, 21% mężczyzn największą przyjemność sprawiają pocałunki w miejscach intymnych – zarezerwowane dla kochanków. Zdanie to podziela 8% kobiet. Panie dużo bardziej wolą być całowane w szyję (wskazuje tak 20% kobiet i 8% mężczyzn) oraz w kark (odpowiednio 9% i 4%). 5% zapytanych uwielbia również gdy ten rodzaj pieszczoty umiejscowiony jest w okolicach ucha, a 2% mężczyzn i 3% kobiet czuje przyjemność, gdy całowany jest brzuch. Panie są spragnione również typowej czułości i opieki, którą symbolizuje pocałunek w czoło (8%) oraz szacunku i życzliwości okazywanych poprzez pocałunek w policzek (6%) oraz w dłoń (2%). Ten rodzaj pocałunku kierowany jest zazwyczaj w stronę delikatniejszą, dlatego panowie nie oczekują tego rodzaju wyrazów sympatii.
Okazuje się, że buziak, do którego rzadko przywiązujemy wielką wagę ma tak naprawdę wielkie znaczenie oraz swoją genezę i warto się nad tym zastanowić. Jednak nic nie zastąpi go w relacji między mężczyzną i kobietą. I jeśli powiązany jest z prawdziwym uczuciem, to nic na świecie nie smakuje lepiej. Jeśli jeszcze nie masz kogo całować, zdecyduj się na poszukiwanie miłości z MyDwoje.pl. W serwisie randkowym MyDwoje bez trudu znajdziesz uczucie, wybierając z ofert przygotowanych specjalnie dla Ciebie. Dzięki licznym promocjom będziesz mógł sprawdzić zalety poszukiwania miłości z MyDwoje i podjąć decyzję o wyborze właśnie tej drogi poszukiwania kandydata do zasypywania buziakami. Postaraj się świetnie zaprezentować - to decyduje o seksapilu! Wysyłaj Emotikony, Emoty, Buźki, Uśmieszki. Wakacyjna miłość i Twoja sympatia z Internetu czeka.
Czytaj również: