Naukowe podejście do badań psychologicznych sprawiło, że znacznie rozszerzyła się wiedza o nas samych. Jeżeli ktoś czuje się samotny, za pomocą testów psychologicznych może znaleźć swoją drugą połówkę. Złośliwi mówią, że psycholodzy swoje badania wykonują zwykle na studentach psychologii i wyniki tych badań odnoszą się tylko do nich. Z kolei eksperymenty robiło się na szczurach laboratoryjnych (przecież nie na ludziach, bo to niehumanitarne), toteż ich wyniki mogą dotyczyć tylko szczurów, nie ludzi. Czy w świetle tych informacji człowiek samotny nie traci zaufania do badań psychologicznych, które mają mu pomóc znaleźć drugą połówkę?
W rzeczywistości psychologia i wyniki jej badań bronią się przed tymi zarzutami. Psychologia, jak pozostałe nauki, ma swoją metodologię, podstawy teoretyczne i to z bardzo surowymi kryteriami. Rzetelne badania psychologiczne muszą zawierać pełny opis użytych narzędzi i części populacji, na której zostały wykonane. Muszą być możliwe do powtórzenia przez innych psychologów na tej samej lub innej grupie losowej. Muszą być prowadzone za zgodą Użytkowników i z ich pełną świadomością celu badań.
Badania na zwierzętach dotyczyły głównie psychologii warunkowania i uczenia się. Stwierdzono, że proces uczenia się u zwierząt i ludzi jest identyczny. Wnioski okazały się uniwersalne, ale tylko człowiek ma wgląd w siebie. Test psychologiczny i sama psychologia wykorzystują tę niepowtarzalną właściwość. Metoda wglądu nazywana introspekcją, włączana jest do zbioru naukowych metod psychologii. Innymi metodami badań psychologicznych są: obserwacja, obserwacja kontrolowana, samoobserwacja, eksperyment, badania ankietowe, badania testowe, badania poprzez skale ocen, ocena sędziów kompetentnych, metoda sytuacyjna (w rekrutacji zwana assesment center). W ostatnich latach do tej długiej już listy dołączyły badania genetyczne oraz badania z wykorzystaniem EEG i tomografii komputerowej.
Obejrzyj film
Katarzyna i Jan poznali się w lutym 2008 w MyDwoje.pl
Przyszłością psychologii wydają się badania stanów świadomości przy pomocy tzw. metody „biofeedback”. Metoda ta wykorzystuje aparaturę monitorującą funkcje bio-psychofizyczne i porównuje jej zapisy z przeżywanym stanem psychicznym. Mimo że zbadano już prawie wszystko, wciąż dochodzą do nas informacje o wynikach, nowych badań. Wiemy już jakie są rodzaje zdolności, jak stres wpływa na nasze zachowanie, wiemy też, że nadmiar motywacji obniża osiągnięcia i co zrobić, by przyszłe dziecko było bardzo zdolne. Wiemy, że wyniki testów psychologicznych mogą pomóc ludziom samotnym znaleźć ich drugą połówkę. „Ach, wiem jeszcze, że na drugiej półkuli słońce świeci, gdy u nas jest ciemno... i nic nie wiem, i nic nie rozumiem...” (Julian Tuwim – "Nauka").
Znajdź partnera lub partnerkę z
testem psychologicznym MyDwoje.pl:
Andrzej Rutowski, psycholog MyDwoje, autor Testu MyDwoje.pl