Związek bałaganiarza z pedantem | Czy związek bałaganiarza z pedantem ma szansę?
Rozmawiaj i szukaj kompromisów w sprawach porządku
Denerwujesz się, kiedy widzisz rozrzucone na łóżku
ubrania Twojego partnera? Nie pamiętasz, ile razy prosiłaś go, aby
zakręcał tubkę z pastą do zębów? Z
pewnością jedno z Was to typ tzw. bałaganiarza, drugie natomiast
to typowy pedant, czyli osoba, dla której porządek jest podstawą i
punktem wyjścia dla dalszych działań. Być może poznaliście się
przez portal randkowy,
pojawiło się między wami uczucie, postanowiliście ze sobą zamieszkać i dopiero teraz zauważasz jak odmienny jest styl waszego życia. Myślisz, więc
jakby tu wychować sobie partnera?
Być może warto w końcu położyć kres wzajemnym
pretensjom i zastanowić się, jak ze związku bałaganiarza i
pedanta wydobyć to, co najlepsze. Istotne jest to aby umieć się komunikować i wyrażać uczucia. Spróbujcie zacząć od tego, aby wyjść poza
własny punkt widzenia i spojrzeć na uczucia oraz motywy działania
drugiej strony. Twoja druga połowa to nie "idealny
partner". Wzajemne
zrozumienie może dać Wam zupełnie nowy obraz problemów w Waszym
związku. Pamiętajmy, że przyzwyczajenia to tylko kropla w morzu. Starajmy
się nie patrzeć zbyt powierzchownie i nie stracić z oczu tego, co
uznajemy za największą wartość tkwiącą w drugim człowieku i we wspólnym
życiu.
Pedant czy bałaganiarz, z kim łatwiej wytrzymać?
Bałaganiarze i pedanci prowadzą odmienne style życia. Zatem z którym z nich łatwiej żyć? Czy wady partnera: zmieniać czy akceptować?
Bałaganiarz to osoba, której codzienność można zazwyczaj opisać słowem „chaos”. Nie przywiązuje znaczenia do ustalonych wcześniej ściśle planów czy porządkowania otoczenia wokół siebie. Czasami w ogóle nie zauważa braku porządku. Uważa, że istnieją ważniejsze cele i dopiero wtedy kiedy je zrealizuje może zająć się porządkowaniem. Woli skupić się na realizacji jednego konkretnego zadania, a po jego wykonaniu dać sobie nagrodę w postaci totalnego luzu. Bałaganiarze to często osoby o artystycznych typach osobowości, bardzo kreatywne. Ich zaletą jest spontaniczność, często okazywana radość życia i umiejętność czerpania przyjemności z życia.
Pedant rozpoczyna realizację jakiegoś celu tylko wtedy, gdy otoczenie wokół niego jest uporządkowane. Lubi mieć dokładny plan działania i odczuwa niepokój, kiedy istnieje ryzyko niezrealizowania działań zgodnie z planem. Porządkowanie otoczenia może mieć związek z pragnieniem posiadania porządku wewnętrznego lub chęci zaprezentowania się otoczeniu właśnie jako osoba logiczna i uporządkowana. Pedant to osoba, która umie porządkować nawet bardzo skomplikowane sprawy i zwracać uwagę na niewidoczne dla innych szczegóły, które nieoczekiwanie mogą okazać się istotne dla sprawnej realizacji jakiegoś zadania.
Sprawdź, czy jesteś bałaganiarzem.
Sprawdź swój poziom bałaganiarstwa i chaotyczności. Wypełnij Test Doboru Partnerskiego mydwoje.pl.
Otrzymasz
Wynik Testu dla Ciebie - Profil Partnerski.
Oto taki przykładowy wynik.
Dowiesz się, jaki powinien być Twój partner, byście nie umknęli sprzeczek o sprzątanie.
Pedant i bałaganiarz mogą dojść do porozumienia.
Rady dla Bałaganiarza:
-
Spróbuj zaproponować inne rozwiązanie. Być może uważasz, iż porządek jest jedną z mniej ważnych rzeczy i nie warto tracić na niego zbyt wiele czasu. Pamiętaj jednak, że Twoja druga połowa ma inną wizję i lubi prezentować się otoczeniu jako osoba dbająca o porządek. Przyznaj również, że gdyby nie porządek wprowadzony przez partnera, czasem mógłbyś mieć duże kłopoty, może więc to jednak jest idealny partner dla Ciebie? Nie musisz całkowicie zmieniać siebie, jak również nie warto, aby Twoje zachowanie wzbudzało gniew partnera. Zaproponuj np. wspólne sprzątanie dwa razy w tygodniu po pół godziny. Nie jest to duża ilość czasu, a dzięki takiemu zachowaniu Twój partner poczuje, że starasz się zrozumieć jego potrzeby, nawet jeżeli jest to niezgodne z Twoim stylem bycia. Pamiętaj jednak, aby dotrzymywać złożonych obietnic.
-
Pamiętaj o planach, które są dla Twojego partnera ważne. Być może nie lubisz czynności, jaką jest planowanie. Wolisz działać spontanicznie, przyjęty plan może Cię ograniczać. Czasami jest to punkt wyjścia do nieporozumienia z partnerem, dla którego dokładne planowanie i działanie zgodne z planem jest niezwykle ważne. Aby znaleźć punkt porozumienia, tutaj również nie musisz zmieniać swoich przyzwyczajeń. Zastanów się nad kwestiami, które mają szczególne znaczenie dla Twojego partnera i dla Waszego związku. Być może są to Wasze wspólne wakacje lub jakaś rocznica. Zrób tutaj wyjątek i postaraj się wraz z partnerem planować tego typu okazje. Dzięki temu druga strona będzie wiedzieć, że jest dla Ciebie naprawdę ważna: zarówno ona, jak i spędzone wspólnie chwile.
-
Podkreślaj zalety swojego partnera. Częste nieporozumienia z błahych powodów mogą powodować, że odczuwasz zniechęcenie i zaczynasz już mieć dość narzekań ze strony drugiej połówki. Zastanów się jednak, czy nie raz takie jej cechy jak opanowanie, umiejętność dostrzegania drobnych szczegółów czy trzymanie się ustalonego planu nie okazały się pomocne w jakiejś trudnej lub kryzysowej sytuacji? Pomyśl także o tych cechach swojego partnera, które szczególnie lubisz np. czułość, delikatność, poczucie humoru. Staraj się o nich pamiętać, kiedy dochodzi do nieporozumień. Z pewnością pozwoli Wam to o tym, co jest w Waszym związku najważniejsze i dlaczego zdecydowaliście się być razem.
Rady dla Pedanta:
-
Nie staraj się „na siłę” zmieniać partnera. Twój partner prawdopodobnie od lat ma inne przyzwyczajenia. Jeżeli postawisz sobie za cel zmianę tych nawyków, bardzo prawdopodobne, że poczuje się nieakceptowany lub nawet niekochany. Styl życia jest zwykle przynajmniej częściowo związany z osobowością, dlatego, jeżeli z pewnych powodów zdecydowałeś się stworzyć związek właśnie z tym człowiekiem nie próbuj drastycznie zmieniać tego, co stanowi znaczącą część jego "ja". Przypomnij sobie początki Waszej relacji. W jaki sposób zrodziło się uczucie między Wami? Co wtedy najbardziej ujęło Cię w ukochanej osobie? Być może Twój partner potrafi słuchać Cię jak nikt inny, umie niebanalnie rozśmieszyć lub znajduje niezwykłe sposoby na spędzenie Waszego wspólnego czasu? Kiedy czujesz złość w stosunku do partnera, myślisz o tym, jak dobrze byłoby, gdyby on był inny. Zamiast tego pomyśl po prostu, za co najbardziej go kochasz.
-
Naucz się od Bałaganiarza odrobiny spontaniczności. Pomyśl, jak często denerwujesz się, gdy coś nie dzieje się zgodnie z planem lub gdy masz wokół siebie bałagan. Czy nie zazdrościsz czasem Twojemu partnerowi, który w takich sytuacjach jest zwykle spokojny i zrelaksowany?. Ponadto potrafi dobrze się bawić i okazywać radość. Spróbuj zatem przynajmniej czasami zrobić coś zupełnie spontanicznie. Nic się nie stanie, jeżeli w sobotę rano poleżycie dłużej w łóżku zamiast zrywać się do sprzątania mieszkania. Nie spodziewasz się również, jakie niezwykłe mogą być Wasze wakacje, jeżeli zamiast zaplanowanej od pół roku podróży do Włoch, z przyczyn niespodziewanych traficie na Mazury. Życie przygotowuje nam różne niespodzianki, czasem nie sposób z nich nie skorzystać. Takie niezaplanowane, wspólnie spędzone chwile mogą jeszcze bardziej umocnić Waszą relację, a Tobie dać odrobinę dziecięcej radości, której od tak dawna Ci brakowało.
-
Stosuj pozytywną motywację. Jeżeli chcesz, aby Twój partner przynajmniej od czasu do czasu zajął się wraz z Tobą porządkami, nie powtarzaj mu ciągle: „Ale z Ciebie bałaganiarz” lub „Nigdy nie potrafiłeś zachować porządku”. Zamiast tego stosuj tzw. „pozytywne wzmocnienia” czyli mów często partnerowi, że zawsze uważałeś go za osobę, która świetnie sobie radzi z porządkami i potrafi w mgnieniu oka zlikwidować największy bałagan. Ludzie, którym daje się do zrozumienia, że są w taki a nie inny sposób postrzegani przez otoczenie, próbują, nawet nie do końca świadomie, realizować ten obraz i spełniać oczekiwania otoczenia. Dlatego dzięki tego typu słowom, Twój partner, myśląc, iż uważasz go za osobą lubiącą porządek, będzie starał się go utrzymać być może częściej niż do tej pory.
Jowita Wójcik, psycholog