Nie ważne czy jest to bliskość w sieci czy w świecie rzeczywistym, chcemy mieć osobę, której możemy się zwierzyć, poradzić, poskarżyć, od której możemy uzyskać wsparcie. Osobę, z którą chcemy się bawić, pracować, odpoczywać, żartować, milczeć a nawet płakać. Jednocześnie posiadamy swój „intymny mały świat”, do którego nie chcemy nikogo dopuścić. Mamy swoje tajemnice, zranioną miłość. Posiadamy potrzebę izolacji.
Niekiedy strach przed miłością sprawia, że uciekamy przed największym szczęściem, którym jest potrzeba bycia z drugim człowiekiem, bowiem w każdym z nas drzemią sprzeczne potrzeby. Czy można, zatem pogodzić bliskość w związku z potrzebą wolności? Spróbuj, pokonaj lęk przed bliskością.
Osobowość jest systemem układów wzajemnych kontroli. Posiadamy przeciwstawne sobie dążenia. Istnieje między nimi ciągła rywalizacja, a czasem dochodzi do kompromisu. To tarcie wyzwala energię psychiczną, daje napęd do działania, do twórczych poszukiwań. Każdy z nas posiada te przeciwstawne sobie potrzeby: bliskość i dystans razem tworzą miłość w równowadze.
Pewnie nie raz zastanawiałeś się jaki jest sposób na długotrwały i szczęśliwy związek? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale ważne jest, abyście nawzajem szanowali swoje potrzeby, różnice, byście umieli się komunikować i wyrażać uczucia.
Zatem jakie relacje zachodzą między osobami w pełni zadowolonymi ze swojego bliskiego związku? Odpowiedź jest banalnie prosta; potrzebne jest:
Gdy w związku zachowane są bliskie relacje:
Bywa, że już noc poślubna każe wątpić w miłość partnera, choć każdej osobie z innych powodów. Związek jest wystawiany na próbę w trudnych sytuacjach, gdy przed obojgiem stoi trudna decyzja, sprzeczne oczekiwania, zagrożenie, przeszkoda, gdy ponosi się stratę. Właśnie w takich sytuacjach ludzie przekonują się, czy naprawdę łączy ich miłość, jakie są prawdziwe uczucia partnera względem nas, jakie wartości dla każdego z obojga są najważniejsze, jakie są między nami bliskość i dystans. Z kolei takie wyzwanie, jakie stawia los każdego z nas rozwija, uświadamia nam nasze słabostki, naszą małostkowość, wyzwala wstyd za siebie.
Również błędy i słabości człowieka mogą pomóc w rozwoju. Uruchamiają proces autokorekty, doskonalenia się, twórczego rozwoju. Ktoś, kto zobaczył poprzez swoje zachowanie w stresie jak w lustrze pewne swoje cechy, których by u siebie nigdy nie podejrzewał, przeżywa szok, który często okazuje się twórczy, wyzwala silną motywacje do pracy nad sobą, efektem której może być wewnętrzna przemiana. Nie możemy więc przekreślać partnera po pierwszej wpadce. Musimy zobaczyć, jak na niego podziałała! Do tego potrzebna jest sztuka przebaczania, ale to już zupełnie inny temat.
Andrzej Rutowski, dyplomowany psycholog, autor Testu MyDwoje.pl