Kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką do Niemiec, powinno się sprawdzić, czy dowód osobisty jest nadal ważny. Inne dokumenty, jak np.: akt urodzenia, dyplomy i zaświadczenia powinny zostać przetłumaczone na język niemiecki i poświadczone przez tłumacza przysięgłego. Dobrą wiadomością jest to, że jako obywatele Unii Europejskiej, Polacy mogą bez problemów rozpocząć pracę w Niemczech, gdyż nie jest wymagane żadne specjalne pozwolenie na pracę. Warto zauważyć, że są duże możliwości pracy w Niemczech. Jeśli ktoś planuje pozostać tam dłużej niż 3 miesiące, potrzebuje jednak pozwolenia na pobyt, które będzie ważne przez minimum 5 lat. Jeśli nie okaże wspomnianego dokumentu, podczas ewentualnej kontroli, zostanie ukarany. Jeśli chodzi o prawo jazdy, będzie ono oczywiście uznawane na terenie Niemiec, aż do momentu upłynięcia termin jego ważności ponieważ jesteśmy członkami UE.
Obywatelka Polski, która zamierza zamieszkać w Niemczech
zobowiązana jest do zgłoszenia tego faktu w urzędzie. Jeśli
obcokrajowiec planuje wprowadzić się do domu lub mieszkania w
Niemczech ma obowiązek zameldowania się w w/w urzędzie.
Procedura ta w prawie każdym landzie jest bezpłatna, tylko w Hamburgu
kosztuje ok. 6 Euro. Przed wizytą w urzędzie należy przygotować sobie
następujące dokumenty: dowód osobisty lub paszport, wypełniony formularz meldunkowy, umowę najmu lub kupna, paszport dziecięcy czy też akt urodzenia dziecka (jeśli
partnerka przeprowadza się do nowego kraju wraz z dzieckiem). Formularz
meldunkowy jest do pobrania w urzędzie meldunkowym. Obecnie, istnieje
także możliwość wypełnienia i wydrukowania go drogą elektroniczną.
Pamiętajcie, że nie w każdym landzie wymagane są w urzędach te wszystkie
dokumenty. Najlepiej dokładnie sprawdzić, które potrzebne są w danym
landzie lub mieć je wszystkie przygotowane, by oszczędzić sobie
niepotrzebnego stresu. Wielu obcokrajowców pyta, czy w w/w urzędzie
trzeba koniecznie stawić się osobiście. Odpowiedź brzmi: Tak. Niestety
obecność jest w tym przypadku obowiązkowa. W większości landów nie ma
możliwości przesłania formularza meldunkowego mailem. Jeśli, jednak z
przyczyn niezależnych, nie ma możliwości stawienia się osobiście,
potrzebna będzie osoba, której udzielimy formalnego pełnomocnictwa
i przekażemy niezbędne dokumenty. W Hesji i Bawarii owe pełnomocnictwo
musi zostać uwierzytelnione. W nowym miejscu zamieszkania należy zgłosić
się nie później niż tydzień od przeprowadzki. W przypadku zaniedbania
tego obowiązku, musimy liczyć się z poważnymi problemami np. podczas
ubiegania się o prawo jazdy. Poza tym można zostać ukaranym grzywną w
wysokości ok. 2000 Euro lub roczną karą pozbawienia wolności.
Karta podatkowa jest rodzajem mostu pomiędzy pracodawcą i urzędem skarbowym. Przy jej pomocy, szef otrzymuje informację, do którego urzędu skarbowego ma odprowadzić podatki. Poza tym, może w ten sposób sprawdzić „sytuację podatkową” swojego pracownika. Jeśli Twoja partnerka planuje szukać pracy w Niemczech, ma obowiązek złożyć wniosek o wydanie tego zaświadczenia. Wszystko załatwia się we właściwym urzędzie skarbowym. Ponieważ Niemcy idą z technicznym duchem czasu, już wkrótce można będzie załatwiać takie sprawy przez Internet.
Jeśli partnerka planuje być czynna zawodowo w Niemczech, potrzebuje konto, by pracodawca mógł przelewać na nie jej pensje. Dobrym rozwiązaniem jest w tym wypadku rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.
W Niemczech umowy o pracę między przedsiębiorcą a pracownikami, mogą być konstruowane według uznania. Taka umowa w końcu zawiera istotne informacje typu czas trwania zawodowych relacji, opis czynności do wykonania, miejsce wykonywania pracy, godziny pracy, długość urlopu, okres wypowiedzenia i wysokość wynagrodzenia.
Szanujcie się w pracy! Nie należy zapominać, że w Niemczech zarabia się względnie dużo. Istnieją jednak różnice w wynagrodzeniach między wschodnią a zachodnią częścią tego kraju, które sięgnąć mogą nawet 40%. Generalnie zarobki miesięczne brutto wyglądają następująco:
Klasa zarobkowa od 1300 do 1800 Euro: Sprzedawczyni -1700 Euro, sprzątaczka - 1750 Euro, kucharz - 1800 Euro
Klasa zarobkowa od 1800 do 2000 Euro : taksówkarz - 1800 Euro, pasterz- 1850 Euro, leśniczy - 1950 Euro, piekarz - 2000 Euro ( praca 6 dni w tygodniu), kelner - 2000 Euro, starszy sierżant BW - 2135 Euro, górnik 1600 - 1700 Euro
Klasa zarobkowa od 2000 do 2300 Euro : hydraulik - 2150 Euro, malarz, cukiernik, śmieciarz - 2100 Euro, plutonowy- 2500 Euro, pielęgniarz, prywatny ochroniarz - 2100 Euro (początkujący), sprzedawca - 2150 Euro , policjant - 1800 - 2000 Euro, proboszcz/pastor -2800 Euro, striptizerka/showgirl - 3000 Euro
Klasa zarobkowa od 2500 bis 3500 Euro: rzeźnik - 2350 Euro, stażysta 1700 - 1800 Euro, motorniczy - 2400 Euro, glazurnik - 2500 Euro, instruktor nauki jazdy - 2600 Euro, administrator systemowy - 3300 Euro
Klasa zarobkowa od 3300 do 6000 Euro: strażak- 3350 Euro, nauczyciel- 3650 Euro, sędzia - 4800 Euro, inżynier - 5200 Euro, pilot - 9000 Euro, kapitan lotu- 12000 - 15000 Euro (Koszt dwuletniego kursu 120000 Euro)
Klasa zarobkowa 6000 Euro i więcej: minister pracy - 13000 Euro, szef Porsche - 80000000 Euro Bonus, zastępca ordynatora - 6000 Euro, chemik (badacz) - 6300 Euro, polityk/poseł - 7700 Euro + dodatki, Profesjonalny piłkarz - 100000 Euro + premie, top manager - 1,5 Miliona Euro + premie
źródło: http://arbeits-abc.de
Jeśli skrupulatnie planujecie przeprowadzkę partnerki, potrzebujecie odpowiedniego samochodu do przeprowadzki. Jest naprawdę wiele firm, które świadczą takie usługi. Nie wszyscy jednak wiedzą, ze przy rezerwacji drogą elektroniczną ceny są z reguły dużo niższe niż na miejscu. W firmie Hertz można wykorzystać transporter lub ciężarówkę w korzystnych cenach zawierających ochronę przed kradzieżą podczas przeprowadzki. Inną firmą, która ma dobrą opinię w Niemczech jest Sixt. Klienci korzystający z jej usług są zwykle bardzo zadowoleni, gdyż firma ta stara się dopasować samochód do indywidualnych potrzeb klienta informując go o wszelkich istotnych szczegółach. Kolejną firmą, która specjalizuje się w przeprowadzkach jest Moving Express. Obsługuje ona klientów z całego świata. Jej pomocni przedstawiciele niemal zawsze są do waszej dyspozycji. Odwiedźcie strony internetowe powyższych firm i wybierzcie najkorzystniejszą ofertę. Jeśli szukacie firmy, która jest w stanie przekazać wam wszelkie informacje w w języku polskim, nawiążcie kontakt z Lehnert & Co.
Jeśli chcesz szybko znaleźć pracę i czuć się pewniej w nowym środowisku, powinnaś doskonalić swoje umiejętności językowe. W gruncie rzeczy na początek potrzeba kilku prostych zwrotów do codziennej komunikacji i słów, które ułatwią zrozumienie rozmówcy. W nowym kraju nie jest trudno się zgubić, dlatego powinnaś być w stanie zapytać o drogę i zrozumieć odpowiedź. Przydatną byłaby także znajomość zwrotów do robienia zakupów. Jest wiele stron internetowych, które można bezpłatnie wykorzystać do nauki. Znajdziecie tam nawet kursy języka niemieckiego dla początkujących i zaawansowanych. Ciekawostką jest to, że urzędy migracyjne w Niemczech organizują kursy językowe dla obcokrajowców. Wszelkie informacje uzyskać można pod numerem +49 911 943-6390.
Czytaj również: