Do tego, iż wierność i lojalność w związku stanowi jego fundament, nie musimy nikogo przekonywać - to najważniejsze wartości w związku. Większość zakochanych rozmawia na ten temat deklarując swoje wzajemne obietnice i oczekiwania, także przysięga małżeńska zarówno na ślubie cywilnym, jak i kościelnym ujmuje w swej treści zagadnienie uczciwości małżeńskiej. Poprzez wieki kwestia wierności i lojalności wobec partnera przewija się we wszystkich kodyfikacjach prawnych, o wierności i zdradzie możemy przeczytać w starożytnych mitach, Biblii i innych doniosłych pismach. Wyraźnie widać, iż problematyka ta nie traci na znaczeniu. Jeśli zastanawiasz się, jak zbudować szczęśliwy związek oparty na miłości, wierności i lojalności, zobacz co w tej kwestii radzi portal randkowy MyDwoje.pl.
Istotą związku jest postawa wzajemnej uczciwości i szczerości. Ma ona swoje dwa oblicza, odnoszące się do sfery fizycznej i psychicznej. Pierwsza to miłość erotyczna, druga głęboka więź emocjonalna, która łączy oboje partnerów. Punktem wyjściowym jest zachowanie wierności w sensie fizycznym, seksualnym, czyli powstrzymanie się od utrzymywania intymnych stosunków poza relacją związku. Ważne jest przy tym, że większość zakochanych za zdradę uważa nie tylko stosunki seksualne z inną osobą, ale również inne zachowania o charakterze fizycznym np. pocałunki, przytulanie się, trzymanie za rękę, dotykanie w intymnych miejscach. Co ciekawe, jako zdradę postrzega się również bliskość w sieci, czyli kontakty internetowe, gdzie nie dochodzi do fizycznego zbliżenia między dwoma osobami – randki internetowe, wirtualny flirt, seks, pikantne rozmowy – oceniane są przez wiele osób jako przejaw niewierności w związku. Brak lojalności powstaje bowiem w naszej głowie, w naszej psychice, kiedy pozwalamy na to, by pewne nasze uczucia, dotychczas zarezerwowane dla jednej osoby, należały do kogoś innego. Nieprzypadkowo używa się określenia „dopuścić się” zdrady, co należy interpretować jako udzielenie sobie przyzwolenia na tego rodzaju zachowanie.
Często mówi się również o zdradzie emocjonalnej, w której jedno z partnerów zawiązuje więź uczuciową z osobą spoza relacji partnerskiej. W takiej sytuacji związek jest zagrożony, ponieważ osoba, która zdradza, coraz bardziej angażuje się w drugi związek, lokując tam swoje uczucia. W sposób oczywisty stanowi to duże zagrożenie dla pierwszej relacji.
Z
badań psychologicznych wynika, iż więcej mężczyzn, niż kobiet dopuszcza
się niewierności, statystyka ta wyrównuje się jednak w młodszych grupach
wiekowych. Statystycznie najczęściej do zdrady dochodzi między 40, a 60 rokiem
życia. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do braku uczciwości
i lojalności w związku. Jednym z nich jest zazdrość i podejrzliwość w związku, jednak najważniejszy z nich leży w jakości psychicznej
więzi między dwoma osobami, emocjonalnej bliskości, która powinna łączyć oboje
partnerów. Jeżeli jej nie ma, osoby oddalają się od siebie, aby więzi tego typu
poszukiwać. Wchodzące w skład takiej więzi elementy, jak: poczucie
bezpieczeństwa, przynależności, bycia ważnym dla drugiej osoby, zainteresowania
sobą znajdują poza swoim związkiem i dopiero wtedy osiągają szczęście i
spełnienie. Innym ważnym czynnikiem, który kształtuje wierność i lojalność w
związku są zasady moralne partnerów. Im wyżej w hierarchii wartości człowieka
znajduje się miłość łącząca oboje partnerów, tym rzadziej dopuszcza się on
niewierności.
Najważniejsze, aby zdrada i nielojalność nie stały się problemem w Waszym związku. Trudno jest, bowiem wybaczyć zdradę, na nowo zaufać i podjąć próbę odbudowy związku. Niejednokrotnie zdrada oznacza rozwód. Dlatego też warto znać sposoby, które uchronią Ciebie i Twojego partnera przed niewiernością.