Twój mężczyzna regularnie myje Ci samochód zamiast się komunikować i wyrażać uczucia? Unika rozmów o emocjach i problemach, prowadzenie rozmowy telefonicznej jest dla niego trudne, gdy wkraczasz na "zakazany" temat? Denerwuje Cię to, ponieważ chciałabyś w końcu usłyszeć, że nadal Cię kocha.
Wydaje Ci się, że wiesz czego pragną kobiety, robisz wszystko, by uszczęśliwić swoją kobietę i pewnego dnia słyszysz z jej ust, że na pewno już jej nie kochasz, że Twoja miłość do niej wygasła? Zastanawiać się, więc jak zrozumieć kobietę? Za każdym razem, gdy ukochana chce z Tobą porozmawiać o tym, co was łączy, masz wrażenie, że stoisz przed ważnym egzaminem i nie wiesz, czy go zdasz. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl wyjaśnia, że wszystkie te sytuacje nie są charakterystyczne dla wybranej grupy osób. Świadczą jedynie o tym, że istnieją różnice psychiczne między kobietami i mężczyznami, które ujawniają się w związku partnerskim.
Zgodnie ze społecznym stereotypem, kobiety są wrażliwsze emocjonalnie. Dlatego panom tak trudno zrozumieć kobietę, a paniom zrozumieć mężczyznę. Nie bez powodu Test Doboru Partnerskiego, który udostępnia portal dla Singli MyDwoje.pl zwraca uwagę na te cechy kobiet. Panie silniej przeżywają różne życiowe wydarzenia - w związku z tym łatwiej jest je zranić. Mężczyźni zaś w wielu sytuacjach zdają się całkowicie odrzucać emocje na rzecz rozsądnego, racjonalnego działania. Tymczasem wiele badań psychologicznych pokazuje, że nie istnieją różnice psychiczne między kobietami i mężczyznami, jeśli chodzi o przeżywane emocje, lecz jedynie sposoby i okoliczności ich wyrażania. Społeczne reguły zachowania pozwalają na dosyć częste uzewnętrznianie uczuć dziewczynkom i kobietom, podczas gdy takie samo zachowanie bywa u osobników płci przeciwnej uznawane za „niemęskie”. Ponadto emocjonalna sfera życia jest niejako przypisywania kobietom: to one są jej strażniczkami i „specjalistkami” w budowaniu i chronieniu opartych na bliskości relacji z innymi ludźmi. Dowodzi temu fakt, że przyjaźnie między kobietami opierają się zazwyczaj na zwierzeniach i dużej bliskości emocjonalnej, natomiast pomiędzy mężczyznami na wspólnym podejmowaniu różnych działań
Zarówno kobiety jak i mężczyźni dbając o związek, dążą do bliskości emocjonalnej. Panie w budowaniu intymnej więzi za najważniejsze uznają rozmowę i zwierzenia. Dla Panów z kolei priorytetem jest wspólna aktywność, w tym także dobre dopasowanie seksualne partnerów. Czasem prowadzi to do rozbieżności między partnerami w kwestii fizycznej bliskości. Warto więc zrozumieć partnera, ale do tego potrzebne jest, abyśmy zrozumieli na czym polegają różnice w kobiecym i męskim wyrażaniu uczuć. Odmienności płciowe ujawniają się także podczas konfliktów między partnerami. Badanie Lavina wykazało, że w takiej sytuacji kobiety i mężczyźni inaczej interpretują swoje wzajemne zachowanie. Własne postępowanie, zarówno pozytywne, jak i negatywne, mężczyźni na ogół przypisują stałym cechom charakteru, natomiast zachowanie partnerki interpretują jako zależne od nastroju i zmienne. Kobiety nie dokonują takiego rozróżnienia. Wydaje się, że występujący podczas konfliktów typowy męski opór wynika z przekonania Panów, że zachowują się zgodnie z własnymi cechami osobowości, których nie są w stanie zmienić. Sądzą oni, że ich partnerkom dużo łatwiej jest zmienić swoje zachowanie. W sytuacji konfliktu Panie często posługują się typową dla swojej płci bronią. Zgodnie z wynikami badań kobiety mają skłonność do odwoływania się do uczuć partnera, by wywrzeć na niego wpływ i niejako „pokonać go” w kłótni.
Zapewne większość z nas bez wahania stwierdziłaby, że kobiety są bardziej romantyczne i skłonne do zawierania małżeństw. Zadziwiający zatem jest fakt, że badania psychologiczne (m.in. Peplun i Gordon) pokazują odwrotną prawidłowość - to mężczyźni właśnie są bardziej nastrojowi. Badani Panowie deklarowali zakochanie się na wcześniejszym niż Panie etapie znajomości. Co więcej, część kobiet dopuszczała możliwość poślubienia partnera w sytuacji, gdy nie zaistniało uczucie miłości, co większość mężczyzn wykluczyła. Warto dodać, że Panowie częściej zgadzali się z romantycznymi stwierdzeniami typu „Miłość mimo upływu lat” lub „Prawdziwa miłość jest tylko jedna”. Panie natomiast były bardziej skłonne deklarować fizyczne objawy zakochania, czego przykładem mogą być choćby słynne „motyle w brzuchu”.
Jowita Wójcik, psycholog
* W artykule wykorzystano informacje z książki pt. „ Kobiety, mężczyźni i płeć: debata w toku”; praca zbiorowa pod redakcją Mary Roth Walsh, Wydawnictwo IFiS PAN 2003.