Silna kobieta w życiu zawodowym, silna kobieta w związku z mężczyzną, kobieta jako głowa rodziny. Jasne, że mówimy tu o równouprawnieniu. Różnica pomiędzy rolą kobiety i mężczyzny już dawno przestała być wyraźna. Możliwość niezależności ekonomicznej stała się zalążkiem wolności kobiet w wielu innych dziedzinach: współcześnie media i opinia publiczna niemal nakazują kobiecie bycie silną, przedsiębiorczą, odporną na wszelkie zawirowania emocjonalne. Mężczyznom, wprost przeciwnie, coraz częściej zezwala się na pozostawanie przez wiele lat w stanie chłopca: troszczącego się jedynie o swoje potrzeby, z chęcią przyjmującego opiekę od innych, skupionego na przyjemnościach życia. Silna kobieta w związku i słaby mężczyzna to obecnie często spotykane wzorce. Uległość w związku nie jest już zatem tylko domeną kobiet. To kobiety coraz częściej chcą wychować sobie partnera. Czy taki związek będzie udany? Zależy głównie od nich samych.
Alchemia miłości, miłość fizyczna jest naturalnym doświadczeniem. Trudno jednak zaprzeczyć, że związek partnerski to spotkanie kobiecości z męskością. Gdzie jednak znaleźć kobiecość w nieokazującej emocji i władczej businesswoman, czy też męskość w 30-letnim „chłopcu”, którego największym problemem jest wybór najlepszej wody po goleniu? Czy różnice temperamentu partnerów są do pogodzenia? Czy związek tego typu dwojga ludzi ma szansę na obopólne szczęście?
Silna kobieta jest jak skała. Wydaje się, że nie poruszy jej nawet najtrudniejsza sytuacja i jest w stanie idealnie wypełniać każdą z życiowych ról: odnoszącej sukcesy pracowniczki, pomocnej i nigdy nie sprzeciwiającej się żony czy partnerki, matki nawet kilkorga dzieci. Silna kobieta w związku sprawia wrażenie całkowicie niewzruszonej nawet przez silne emocje, stąd też często wynika samotność kobiety - mężczyźni boją się do niej zbliżyć. A kiedy uda jej się wejść w bliską relację, partner może mieć wrażenie, że stworzył związek z Narcyzem. Wiadomo jednak, że emocje są przypisane do każdego człowieka: nie można się ich pozbyć... Co zatem kryje silna kobieta pod swoją maską?
Przeszłość - silne kobiety to często osoby, którym w dzieciństwie została powierzona zbyt duża odpowiedzialność, np. zastępowały jednego z rodziców podczas dłuższej lub całkowitej nieobecności, przejmując zupełnie obowiązki osoby dorosłej lub od najmłodszych lat przekazywano im, że będą kochane tylko wówczas, gdy staną się idealne. Silne kobiety nauczyły się w dzieciństwie, że ich zadanie polega głównie na sprawianiu przyjemności innym i dbaniu, aby inni byli zadowoleni. Ich własne uczucia, potrzeby, w tym potrzeba doznawania opieki i oparcia ze strony innych, były przesuwane na dalszy plan.
Nieumiejętność „brania” - jak powszechnie wiadomo, relacja uczuciowa to równoległe i bezinteresowne dawanie i otrzymywanie. Tymczasem silne kobiety czują, iż nie zasługują na „otrzymywanie w związku partnerskim. Sytuacje, w których ktoś, zwłaszcza mężczyzna, próbuje otoczyć je opieką, traktują jako zagrażające relacji okazanie słabości. Czynnik ten wynika również z dzieciństwa, podczas którego silne kobiety nauczyły się, że miłość wiąże się z jednostronnym „dawaniem”.
Potrzeby innych - odnajdywanie poczucia własnej wartości w sprawianiu przyjemności innym. Silne kobiety mają, zazwyczaj nieuświadomione, wewnętrzne przeświadczenie, iż zasługują na uczucie tylko wówczas, gdy są w stanie zaspokoić potrzeby innych. Jeżeli ich własne potrzeby są sprzeczne z pragnieniami osób, na których uczuciu im zależy, wówczas traktowane są one jako nieważne lub nieistniejące w rzeczywistości. Silne kobiety reagują na każdą najmniejszą potrzebę bliskich i zdają się przy tym nie zauważać całego, obciążającego ich balastu, wynikającego z niezaspokojenia własnych dążeń.
Poczucie odpowiedzialności - obserwując relacje znajomych osób stwierdzają, iż w swoich własnych związkach muszą bardziej się starać, aby zasłużyć na szczęście. Silne kobiety kierują się wewnętrzną zasadą, iż o wszystko należy walczyć. W przeszłości niemal zawsze budowały swój wizerunek na sile. Rozstanie z partnerem, nawet jeśli jest on osobą niedojrzałą emocjonalnie, jest dla nich jak przegrana walka i przyznanie się przed światem do własnej słabości.
Sytuacja, w której radząca sobie doskonale w wielu obszarach życia dominująca kobieta spotyka mężczyznę, który wydaje się być mocno niedojrzały wygląda naprawdę zaskakująco. Powodzenie tego związku wydaje się niewiarygodne. Istnieją jednak powody, dla których tych dwoje ludzi wśród milionów innych osób trafia właśnie na siebie i postanawiają zostać parą.
Po pierwsze niedojrzały mężczyzna potrafi być niezwykle czarujący. Zwłaszcza kiedy następuje zakochanie - różowy początek. Jego styl życia opiera się w dużej mierze na przyjemnościach, co może wydawać się atrakcyjne dla zmęczonej odpowiedzialnością silnej kobiety. Taki mężczyzna wie jak sprawić przyjemność kobiecie - przysyła swojej wybrance kwiaty, organizuje romantyczne kolacje. W ten sposób dominująca kobieta nabiera poczucia, iż jej pełne wyrzeczeń działania z przeszłości w końcu zostały wynagrodzone. Może się więc wydawać, że te dwa samotne serca mają szansę na szczęście. Słaby mężczyzna często jednak szybko nudzi się „zabawianiem” swojej partnerki i zaczyna znów troszczyć się jedynie o własne przyjemności. Związek z Narcyzem, jakim często jest silna kobieta bywa dla takiego mężczyzny zbyt trudny. Nawet wówczas kobieta obwinia siebie o taką zmianę i liczy, że dzięki wysiłkowi, byciu uległą i pomocną, jest w stanie przywrócić zainteresowanie partnera, podczas gdy jemu samotność kobiety, z którą się spotykał staje się obojętna.
Jeżeli właśnie nastał moment w Twoim życiu, w którym zdecydowałaś zdjąć maskę silnej kobiety i pokazać swoje prawdziwe oblicze, oto kilka rad dla Ciebie. Pamiętaj, że taka zmiana nie oznacza utraty wewnętrznej siły. Wprost przeciwnie: od teraz swoją siłę będziesz czerpać ze zrozumienia swoich prawdziwych potrzeb i zatroszczenia się o własne szczęście.
Emocje - to Twoja siła! Czy na pewno jest to ukrywanie emocji, bycie niewzruszoną w niemal każdej sytuacji czy też sprawianie wrażenia, że nikt i nic nie jest w stanie mnie zranić? Silne są te elementy Twojej osobowości, które pozwalają pozostać sobą, komunikować i wyrażać uczucia, nawet jeśli w zderzeniu z dążeniami innych ludzi wywoła to konflikt. Twoje emocje, także takie jak lęk, złość czy też pragnienie bycia otoczoną opieką nie stanowią Twojej słabości. Pokazując je światu dajesz innym i sobie wskazówki, jakie elementy powinny być zapewnione, abyś mogła poczuć się szczęśliwa.
Dawaj i bierz - związek partnerski z pewnością nie polega na poświęceniu, czyli spełnianiu próśb i oczekiwań partnera, nawet jeśli dla nas jest to niewygodne czy też jest przyczyną smutku. Miłość w zasadniczej części opiera się na bezinteresownym dawaniu i jednocześnie przyjmowaniu uczucia drugiej osoby. Jeżeli tylko jedna ze stron daje swoją opiekę, zrozumienie czy zaangażowanie, wówczas powstaje nierównowaga, która rodzi poczucie żalu, niespełnienia i nieszczęścia. Daj siebie drugiej osobie, ale jednocześnie zdefiniuj, co chciałabyś otrzymać w zamian, np. lojalność, czułość, wsparcie. Jeżeli jasno określisz swoje oczekiwania wobec partnera, wówczas z pewnością na Twojej drodze pojawi się ktoś, kto będzie chciał je spełnić.
Przyjemności - innymi słowy: rozpieszczaj się. Wbrew pozorom nie oznacza to bezmyślnego egoizmu. Być może w przeszłości wpojono Ci przekonanie, iż należy troszczyć się przede wszystkim o potrzeby innych. Aby stworzyć dobrą relację z drugim człowiekiem, należy poczuć się dobrze ze sobą. Pomyśl o rzeczach, które sprawiają Ci przyjemność, realizuj swoje zainteresowania. Osoby, które są Ci naprawdę bliskie, będą również szczęśliwe, widząc radość i zadowolenie na Twojej twarzy. Spraw sobie taki prezent dla Singla.
Przeznaczeniem każdej kobiety jest szczęśliwy, pełen lojalności i opieki związek. Nie musisz na niego zasłużyć. Jeżeli zaufasz sobie i swojej intuicji, odnajdziesz swoje "ja", w nim siłę, z pewnością spotkasz na swojej drodze równie silnego jak Ty mężczyznę: szczerego, dojrzałego i otwarcie wyrażającego swoje emocje. Żeby do tego doszło musisz tylko zdjąć maskę silnej kobiety.
Literatura:
Norwood, Robin „Kobiety, które kochają za bardzo” Wydawnictwo Rebis, Poznań 2010
Storch, Maja, „Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną”, Wydawnictwo Szafa, Warszawa 2002
Jowita Wójcik, psycholog