Krótki wstęp z metodologią badań
W 2006 roku Sylwia Wilk, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pod kierunkiem dr Danuty Rode napisała pracę magisterską, zatytułowaną „Rodzinne, osobowościowe oraz sytuacyjne uwarunkowaniom stanu bezżennego”.
Jednym z jej celów było zbadanie, czy rodzina biologiczna w jakiej zostaliśmy wychowani (w tym: typ rodziny, atmosfera, traumy), może wpływać na wybór partnera, a także na pozostawanie samemu.
Wiek badanych
Badania zasadnicze trwające od czerwca 2005 roku do stycznia 2006 roku, zostały przeprowadzone w grupie 34 kobiet i 38 mężczyzn stanu wolnego oraz w 39 parach małżeńskich (wyselekcjonowanych na podstawie pozytywnych wyników uzyskanych w Kwestionariuszu Szczęścia Małżeńskiego z ogólnej liczby 62 par).
Średnia wieku w grupie samotnych kobiet wyniosła 35, w grupie samotnych mężczyzn 36, u zamężnych kobiet 41, u żonatych mężczyzn 42. Wszystkie osoby wywodziły się z grupy wiekowej od 30 do 50-latków. Powodem badania grupy osób zamykającej się w tym przedziale wiekowym jest fakt, iż w tym właśnie okresie możemy mówić o „właściwym panieństwie i kawalerstwie”. Ze względu na coraz dłuższą edukację i rozwój życia zawodowego, osoby przed 30 rokiem życia często nie mają czasu, aby założyć rodzinę i przyświecają im inne niż prorodzinne wartości. Natomiast po 50 roku życia rozpoczynają się pewne zmiany u jednostki (m. in. fizjologiczne), dlatego zbadanie osób starszych mogłoby być opatrzone większym błędem. Powyższe powody są argumentem za przyjęciem do badań osób w takim przedziale wiekowym.
Metody badawcze
Osoby badane zostały poinformowane o celu badania (tj. poszukiwaniu przyczyn panieństwa oraz kawalerstwa) i otrzymały zestaw testów oraz ankietę do wypełnienia. Typ środowiska rodzinnego, jego atmosfera oraz psychotraumy (alkohol, przemoc) zostały ustalone przy pomocy kwestionariusza oraz ankiety własnej.Badając poszczególne zmienne posłużyłam się następującymi metodami:
1) Selekcja małżeństw zadowolonych ze związku – Kwestionariusz Szczęścia Małżeńskiego K. Pospiszyl
2) pomiar cech rodziny biologicznej:
a) typ systemu (tj. uwikłany, chaotyczny, władczy, nadopiekuńczy) – Metoda do Analizy Środowiska Rodzinnego – Rodzina Pochodzenia (autorstwa Marii Ryś)
b) psychotraumy – ankieta własna
c) struktura, stosunki z rodzicami – ankieta własna